PAP/Valdemar Doveiko

Minister M. Błaszczak: Wspólnie z Litwą odpowiadamy na zagrożenia

Polska i Litwa zdają sobie sprawę z zagrożeń i wspólnie na nie odpowiadają – powiedział w środę w Wilnie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Poinformował o powołaniu wspólnych grup roboczych zajmujących się między innymi obroną powietrzną.

Szef MON i minister obrony Litwy Raimundas Karoblis po inauguracyjnym posiedzeniu Litewsko-Polskiej Rady Ministrów Obrony podpisali wspólny komunikat, a szef Sztabu Generalnego generał Rajmund Andrzejczak i jego litewski odpowiednik generał broni Valdemaras Rupsys podpisali notę o afiliowaniu polskiej 15. Brygady Zmechanizowanej i litewskiej brygady zmechanizowanej Żelazny Wilk (Gelezinis Vilkas) do dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód (MND NE) z siedzibą w Elblągu.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1222465917499650049

Brygady będą ćwiczyć z dowództwem, które koordynuje działania wielonarodowych batalionów NATO na wschodniej flance rozlokowanych w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności (eFP).

„Pracujemy nad bezpieczeństwem zarówno Polski, jak i Litwy, jesteśmy sąsiadami, zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, ale odpowiadamy na te zagrożenia poprzez ścisłą współpracę. Stąd dowództwo szczebla dywizyjnego w Elblągu, w którym funkcję szefa sztabu pełni oficer litewski, dowódcą jest oficer polski” – powiedział Mariusz Błaszczak.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1222465354829615105

„Dziś afiliowaliśmy od tego dowództwa 15. Brygadę Zmechanizowaną, a strona litewska brygadę zmechanizowaną Żelazny Wilk. Zobowiązaliśmy wspólnie dowództwo dywizji do przedstawienia planu szkoleń. Ta współpraca jest, w ten sposób odstraszamy ewentualnego agresora. Pokazujemy, ze współpracujemy, że jesteśmy przygotowani na odpowiedź w sytuacji kryzysowej” – dodał.

Mariusz Błaszczak wyraził przekonanie, że zacieśnienie współpracy obronnej Polski i Litwy pozwoli uzgadniać plany dotyczące obrony Polski, Litwy i całego regionu w ramach flanki wschodniej NATO.

Zadeklarował gotowość do kontynuacji udziału w sojuszniczej misji obrony przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii.

„Jeśli chodzi o obronę powietrzną będziemy liderem w tej części Europy” – powiedział minister, nawiązując do zaplanowanego na piątek podpisania umowy zakupu 32 samolotów F-35.

Przypomniał także, że Polska wybrała zestawy obrony powietrznej Patriot i artylerii dalekiego zasięgu HIMARS; zwrócił też uwagę na zwiększanie liczebności Wojska Polskiego.

„Zależy nam na bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO, a potencjał Polski jest na tyle duży i z roku na rok wzrasta, że możemy zapewnić bezpieczeństwo w całym regionie wspólnie” – dodał szef MON.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1222469459975208960

Poinformował, że zostały powołane wspólne grupy robocze, które będą zajmować się sprawami obrony powietrznej, obserwacji morskiej, zakupów sprzętu dla polskich i litewskich sił zbrojnych oraz koordynacją planów operacyjnych.

Mariusz Błaszczak podkreślił, że „współpraca obu państw jest wpisana w Sojusz Północnoatlantycki, stąd narzędziem do tej współpracy jest dowództwo dywizji w Elblągu”.

Szef MON, który złożył kwiaty na cmentarzu na Rossie, gdzie spoczywają szczątki „naszych wspólnych bohaterów – powstańców styczniowych”, nawiązał do historii.

„Przez 400 lat kiedy nasze narody żyły we wspólnym państwie, to było gwarancją naszego bezpieczeństwa. Dziś również współpracujemy jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, w ramach UE, ale przede wszystkim w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego” – powiedział.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1222419904797855744

Minister Raimundas Karoblis podkreślił, że oba kraje intensywnie współpracują i podobnie postrzegają „zagrożenia ze strony tego samego przeciwnika”.

„Nasze porozumienie opiera się na tym, że tak samo postrzegamy zagrożenia, nasze stanowiska na forum NATO są jednakowe” – powiedział Raimundas Karoblis, dodając, że oba kraje udzielają też wsparcia Gruzji.

„Polska i kraje bałtyckie są traktowane przez NATO jako wspólny region o podobnych zagrożeniach, dlatego też podobne są działania NATO” – oświadczył, wskazując na rozlokowanie i wspólne ćwiczenia sojuszniczych sił w Polsce i krajach bałtyckich.

„Bardzo ważna jest współpraca transatlantycka i obecność sił USA w Polsce i na Litwie, to jedna z ważniejszych gwarancji naszego bezpieczeństwa” – dodał Raimundas Karoblis.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1222467544117862400

Podczas wizyty w Wilnie Mariusz Błaszczak rozmawiał także z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą.

PAP

drukuj