fot. twitter.com

Min. Rozwoju: w ramach programu „Mieszkanie plus” powstanie 3,6 tys. mieszkań

W ramach programu „Mieszkanie plus” w tym roku planowane jest wybudowanie 3,6 tys. mieszkań. Takie dane przekazało Ministerstwo Rozwoju.

Z kolei do końca ub.r. wybudowano 7,8 tys. mieszkań w ramach części rynkowej i społecznej tego programu. Jeśli chodzi o finansowanie, to na koniec 2019 r. z budżetu państwa na realizację programu przekazano w sumie ponad 516 mln złotych. Rządowy program podzielony jest na kilka segmentów. W realizację zaangażowane są różne podmioty, m.in. Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości, Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowała, że w tym roku wszystkie segmenty – według szacunków inwestorów – mają w ramach programu oddać 3,6 tys. mieszkań.

– Polski Fundusz Rozwoju odda niemalże 700 mieszkań, które będą wybudowane w Katowicach, Kępicach oraz Jarocinie. W ramach preferencyjnego finansowania zwrotnego, z którego podmioty mogą korzystać i pożyczać na preferencyjnych warunkach, zakładamy, że zostanie oddanych 978 mieszkań. W ramach bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego oddanych zostanie ok. 2 tysięcy mieszkań – wskazała minister Jadwiga Emilewicz.

Ministerstwo Rozwoju przygotowuje też zmiany w programie „Mieszkanie plus”. Ich celem jest budowa większej ilości mieszkań w szybszym tempie. Rząd chce stawiać na budownictwo społeczne. Budować mają nie tylko deweloperzy, ale też spółdzielnie mieszkaniowe.

RIRM

drukuj