Min. Ł. Szumowski: Każdy, kto wymaga badania na koronawirusa ma je zapewnione bezpłatnie

Każdy, kto wymaga przeprowadzenia badania na obecność koronawirusa ma je zapewnione bezpłatnie – podkreślił we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapewnił, że w Polsce nie ma przypadku koronawirusa, ale prędzej czy później pojawi się.

„Na pewno w związku z sytuacją w Europie, ten wirus się prędzej czy później pojawi” – zaznaczył szef resortu.

Dodał, że służby przygotowują się na taką sytuację.

„79 oddziałów zakaźnych funkcjonuje w trybie podwyższonej gotowości już od jakiegoś czasu” – wskazał.

Szef Ministerstwa Zdrowia  odniósł się także do pojawiających się w przestrzeni medialnej informacji o komercyjnych badaniach na obecność koronawirusa. Zapewnił, że każdy, kto będzie miał wskazania do wykonania takiego badania będzie miał je wykonane za darmo.

„Nie zgadzam się na żadne komercyjne działania” – oznajmił Łukasz Szumowski.

„(…)Wszystkie testy są potrzebne dla tych osób, które naprawdę tego potrzebują, a nie tych, które chciałby bez wskazań zrobić badania” – dodał.

Równocześnie zaznaczył, że reakcja polskich władz na dynamicznie rozwijającą się sytuację we Włoszech była bardzo szybka. Wskazał, że dopiero trzy, cztery dni temu pojawiły się informacje o wzroście zachorowań w tym kraju.

„To ostatnie trzy, cztery dni, kiedy mamy poważny outbreak liczby zachorowań do dwustu trzydziestu kilku. Reakcja bardzo szybka i natychmiastowa dotycząca obywateli, którzy wracają z regionów Włoch” – powiedział minister zdrowia.

Szef resortu zaapelował, by nie wykorzystywać sytuacji epidemiologicznej politycznie, bo „to jest sytuacja, która dotyczy pacjentów, bezpieczeństwa chorych”. Dołączył do niego również uczestniczący w konferencji szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk mówiąc, że „odpowiedzialny polityk, nawet w takim gorącym czasie, jak kampania wyborcza, powinien postępować w sposób rozsądny i odpowiedzialny”.

Szef resortu zwrócił się również o umiar, rozsądek i postępowanie zgodnie z zaleceniami, które są na stronie Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Tam – wskazywał – można znaleźć instrukcje dla osób, które wracają z regionów dotkniętych koronawirusem, szczególnie z Włoch czy z Chin.

Zapewnił także, odnosząc się do informacji prasowych, które wskazują na braki środków ochrony osobistej, że wszystkie placówki otrzymają informacje, w jakim trybie mogą uzupełnić swoje zapasy. Wskazał, że placówki mogą korzystać z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych.

PAP/radiomaryja.pl

drukuj