Min. K. Tchórzewski: Do 2021 r. powstanie sieć punktów ładowania samochodów elektrycznych

W ciągu najbliższych dwóch lat – do 2021 roku – w Polsce powstanie sieć punktów ładowania samochodów elektrycznych, pozwalająca na swobodne poruszanie się autem elektrycznym po kraju – zadeklarował we wtorek minister energii Krzysztof Tchórzewski.

„W ciągu najbliższych dwóch lat w Polsce będzie sieć punktów ładowania samochodów elektrycznych. Kto zechce do Polski przyjechać w 2021 roku, będzie mógł się swobodnie poruszać po całym kraju i zawsze znajdzie miejsce, jeżeli mu się rozładuje bateria, gdzie będzie mógł ją naładować” – zapewnił szef resortu energii podczas jednej z dyskusji towarzyszących szczytowi klimatycznemu COP24 w Katowicach.

„Praktycznie – myślę, że już w 2020 roku (kierowca) będzie mógł się poruszać; niektóre trasy główne są już do tego przystosowywane” – dodał minister, wymieniając stworzenie sieci punktów ładowania wśród priorytetów i podstaw rozwoju polskiej elektromobilności.

„Mogę obiecać, że w 2021 r. zostaną stworzone warunki ku temu, żebyśmy mogli to zadanie wykonać. W tej sprawie prowadzimy już konkretne rozmowy, żeby tak się stało” – mówił Krzysztof Tchórzewski.

Rozwój elektromobilności zaliczył do priorytetów obecnego rządu.

„Dążymy do tego, żeby elektromobilność, z punktu widzenia technologicznego, w możliwie szybkim czasie stała się w Polsce faktem (…). Podchodzimy do tego bardzo poważnie” – powiedział szef resortu.

Minister energii przypomniał, że transport odpowiada za ponad 20 proc. emisji gazów cieplarnianych, z czego znaczna część pochodzi z przewozów drogowych.

Krzysztof Tchórzewski ocenił, że stworzono już ramy prawne dla rozwoju elektromobilności, od początku przyszłego roku zaś działania w tej dziedzinie będą finansowane także z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

Przygotowywane są kolejne regulacje prawne w tej dziedzinie – m.in. powstanie nowy zawód – ładowacz aut elektrycznych, ustalone zostaną także zasady sprzedaży energii do ładowania samochodów na zasadzie usługi.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl