fot. freepik.com

Min. Cyfryzacji: W niedzielę zidentyfikowano 60 nowych incydentów dotyczących cyberbezpieczeństwa

Spośród 60 zidentyfikowanych w ciągu minionej doby nowych incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem cztery dotyczyły podmiotów publicznych – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Cyfryzacji.

W niedzielę do zespołu CSIRT NASK, odpowiedzialnego m.in. za administrację samorządową, sektor przedsiębiorstw (z wyłączeniem infrastruktury krytycznej) oraz za zgłoszenia od osób fizycznych, trafiło 616 zgłoszeń zagrożeń cyberbezpieczeństwa, spośród których zidentyfikowano 60 nowych incydentów dotyczących cyberbezpieczeństwa, które są obsługiwane przez CSIRT (Computer Security Incident Response Team) NASK – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie.

Jak dodano, cztery z tych incydentów określono jako takie, który powodują lub mogą spowodować obniżenie jakości lub przerwanie realizacji zadania publicznego realizowanego przez podmiot publiczny.

Ponadto CERT Polska wpisał 48 domen na listę ostrzeżeń, czyli oszukańczych stron przede wszystkim wyłudzających dane i pieniądze Polaków.

Otrzymane zgłoszenia dotyczące cyberbezpieczeństwa są podstawą rejestracji nowych zagrożeń lub incydentów bezpieczeństwa, bądź też są przypisywane do zgłoszonych wcześniej incydentów. Mogą także być rejestrowane do celów statystycznych jako niemające charakteru zgłoszenia realnego zagrożenia bądź incydentu – podał resort.

Statystyki zgłoszeń obejmują liczbę zgłoszeń o zagrożeniach (z podziałem na rodzaje zagrożeń), liczbę zgłoszeń incydentów utworzonych na podstawie zgłoszeń o zmaterializowanych zagrożeniach, oraz liczbę zgłoszeń nielegalnych treści z podziałem na pornografię dziecięcą (CSAM) oraz pozostałe treści, wraz z informacjami o działaniach podjętych wobec zgłoszeń o potencjalnie nielegalnych treściach – przekazano w komunikacie.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl