fot. freepik.com

MEN już po konsultacjach ws. nowego przedmiotu zastępującego HiT

Ministerstwo Edukacji Narodowej przeprowadził w sieci wysłuchanie publiczne w sprawie nowego przedmiotu – edukacji obywatelskiej, który ma zastąpić historię i teraźniejszość. Propozycje i uwagi mogli zgłaszać m.in. przedstawiciele instytucji publicznych i organizacji społecznych, nauczyciele, uczniowie i osoby prywatne.

Resort edukacji zamierza zastąpić historię i teraźniejszość nowym przedmiotem, jakim będzie edukacja obywatelska. Wiceminister edukacji, Katarzyna Lubnauer, podczas swojego wystąpienia mówiła, że patriotyzm, postawa obywatelska, świadomość praw i obowiązków to bardzo ważny element edukacji.

Zapowiedzi ministerstwa to „próba połączenia ognia z wodą” – odpowiedział były wiceminister edukacji, Tomasz Rzymkowski.

– Z jednej strony zapowiedzi bardzo progresywnego systemu kształcenia, a z drugiej strony pojawiają się akcenty, które do tej pory były bardzo mocno zwalczane przez ugrupowania tworzące w chwili obecnej większość rządową. Myślę tutaj o akcentach patriotycznych, narodowych czy też odwołujących się do tradycji i tożsamości chrześcijańskiej – mówił były wiceszef MEiN.

Ze wstępnych założeń resortu wynika, że edukacja obywatelska ma polegać m.in. na debatowaniu i praktykowaniu wystąpień publicznych. Tomasz Rzymkowski zwrócił uwagę, że brakuje informacji o tym, jaka konkretnie wiedza będzie przekazywana uczniom.

– Szkoła ma przede wszystkim przekazywać wiedzę w oparciu o prawdę, a dodatkowo uczyć umiejętności. Jeśli skupimy się wyłącznie na umiejętnościach, a nie będziemy przekazywać wiedzy, to niestety młodzi ludzie, kolejne pokolenia młodych Polaków, będą w systemie upośledzonym, ponieważ o czym mają dyskutować pięknie na debatach oksfordzkich, jeśli nie mają gruntownej wiedzy? – podkreślił wiceminister edukacji.

Wiceminister Katarzyna Lubnauer zapowiedziała też, że edukacja obywatelska ma być „jaskółką zmian”. W roku szkolnym 2026/2027 resort planuje wprowadzić do szkół – jak to określiła – zupełnie nowe podstawy programowe, (…) „nową szkołę”.

Rządząca koalicja już usuwa z programu nauczania przedmiot historia i teraźniejszość, który uczy m.in. o losach Żołnierzy Niezłomnych. Władza próbuje także wyrugować nauczanie religii.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl