Anna Harkowska (L), fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Pierwszy polski medal na paraolimpiadzie

Anna Harkowska zdobyła w Londynie pierwszy dla Polski medal XIV paraolimpiady, zajmując drugie miejsce w wyścigu na 3000 m. na torze kolarskim.

Urodzona i mieszkająca w Świnoujściu 32-letnia Harkowska z klubu Warmia i Mazury Olsztyn, w maju 2002 roku została potrącona przez samochód na przystanku autobusowym w Szczecinie. Doznała 26 złamań, w tym obu nóg. Po wielu operacjach i długiej rehabilitacji powróciła do profesjonalnego sportu.

Robert Szaj, Wiceprezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego powiedział, że medal Anny Harkowskiej był niespodzianką.

„Anna Harkowska to bardzo dobra zawodniczka, która podczas wyścigu na 3 tys. metrów na torze kolarskim zdobyła srebrny medal. Jest to wydarzenie dla nas bardzo ważne, to pierwszy medal, który został zdobyty przez polskiego zawodnika. Wszyscy się bardzo cieszymy z tego. Tym bardziej, że ten medal był medalem niespodziewanym, dlatego że jest to zawodniczka szosowa a na torze jeździ od niedawna. Tym bardziej ten medal nas cieszy i myślę, że otwiera  możliwość zdobywania kolejnych dobrych pozycji, dobrych medali przez Annę Harkowską.” – powiedział Robert Szaj.

Robert Szaj dodał, że dziś spodziewa się kolejnych medali.

„W dniu dzisiejszym są finały na stadionie Olimpijskim. Pierwsze finały lekkoatletyczne w których startują nasi zawodnicy zarówno w rzucie maczugą jak i w skoku w dal także w rzucie dyskiem. To kolejne szanse do zdobycia medali.” – akcentował Szaj.

 

Wypowiedź Roberta Szajia:

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj