PAP/Marcin Obara

M. Błaszczak: Dążenie do tego, żeby Polska była wolna, stanowi fundament naszej tożsamości narodowej

Dążyli do tego, żeby Warszawa i Polska były wolne – mówił o powstańcach warszawskich w sobotę szef MON Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem to przekonanie stanowi fundament naszej tożsamości narodowej i fundament moralny dla żołnierzy Wojska Polskiego.

Szef MON wziął w sobotę w Pruszkowie udział w Marszu Pamięci „Tędy przeszła Warszawa”.

„Powstanie warszawskie było powszechne – trudno było odróżnić żołnierzy od osób cywilnych, bo wszyscy stanęli do walki z bronią w ręku. Wszyscy dążyli do tego, żeby Warszawa była wolna, Polska była wolna” – mówił w swoim wystąpieniu.

„To przekonanie stanowi fundament naszej tożsamości narodowej, które dziś jest fundamentem moralnym żołnierzy Wojska Polskiego. Tacy są żołnierze Wojska Polskiego – stoją na straży bezpieczeństwa” – dodał szef MON.

„Rozmawiałem z ludźmi, którzy byli świadkami tamtych wydarzeń, są to ludzie, którzy są już w wieku starszym, opowiadali jak wspierano więźniów, mieszkańców Warszawy, wypędzonych z Warszawy – dając schronienie, karmiąc, lecząc rany – to był przejaw solidarności. To był przejaw solidarności, pomocy innym, bliźniemu, wynikający z chrześcijaństwa, naszej wiary” – mówił Mariusz Błaszczak.

Szef MON podziękował także za obecność na uroczystości uczniom szkół. Według szefa MON „to jest niezwykle istotne, żeby ta postawa, która została udowodniona, postawa miłości ojczyzny, udowodniona przez powstańców warszawskich i przez ludność Pruszkowa i powiatu pruszkowskiego, była postawą, która jest tożsamą w dzisiejszych czasach dla młodych pokoleń”.

„Niech pamięć o bohaterskich powstańcach warszawskich i tych mieszkańcach powiatu pruszkowskiego, którzy nieśli im pomoc, będzie wieczna” – powiedział na koniec wystąpienia szef MON.

PAP

drukuj