Lubuskie: Niedzielne mieszczańskie zabawy we Wschowie

Do końca tego roku w Muzeum Ziemi Wschowskiej będzie realizowana kolejna edycja projektu pod nazwą „Niedzielne Mieszczańskie Zabawy w Muzeum”. W Niedzielę Palmową odbędą się drugie z 10 przewidzianych w 2016 r. warsztatów dla najmłodszych.

Tym razem promować będziemy bogatą, wielowątkową i wielokulturową tematykę wschowskiego mieszczaństwa w kontekście historii i tradycji dawnej Rzeczypospolitej – powiedziała Magdalena Birut z Muzeum Ziemi Wschowskiej.

Wschowa, jako ośrodek miejski od 1343 roku, kiedy została przyłączona do Królestwa Polskiego, rozwijała się dynamicznie do II rozbioru Polski w roku 1793. Zajmowała w tym czasie wysoką lokatę wśród najbogatszych i najludniejszych miast polskich, a wschowskie mieszczaństwo uczestniczyło czynnie w ważnych wydarzeniach politycznych kraju.

W cykl spotkań włączony zostanie też Staromiejski Cmentarz Ewangelicki we Wschowie, który jest zbiorem zabytkowych płyt nagrobnych, opowiadających o dawnym mieszczaństwie królewskiego miasta.

Na kolejnych spotkaniach opowiemy o różnych elementach rzemieślniczego życia, przeniesiemy się do mieszczańskiej kamienicy – wyjaśniła Birut.

20 marca br. tematem będzie sukiennictwo – gałąź rzemiosła, która miała duże znaczenie dla rozwoju dawnej Wschowy.

Produkcja sukiennicza w Polsce opierała się na hodowli owiec, natomiast w muzeum gośćmi specjalnymi będą alpaki – ssaki południowoamerykańskie podobne do owiec. Warsztaty współprowadzić będzie alpakoterapeutka Karolina Grys.

Ponadto dzieci otrzymują Kartę Uczestnictwa w Mieszczańskich Zabawach i znaczki obecności na poszczególnych spotkaniach. Organizatorzy zapowiadają także konkurs z atrakcyjnymi nagrodami.

Mieszkańcy Wschowy (Lubuskie) i sympatycy muzeum znają formułę niedzielnych spotkań skierowanych do dzieci wraz z opiekunami od 2013 r. Projekt ma na celu muzealną edukację, kształtowanie nowych odbiorców kultury, przekazywanie wiedzy o małej ojczyźnie, historii powszechnej i sztuce.

Przedsięwzięcie opiera się na sprawdzonej w wielu muzeach na świecie formule warsztatów dla dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl