fot. strazgraniczna.pl/

Lubelskie: SG udaremniła przemyt papierosów dronem

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej udaremnili przemyt nielegalnych papierosów przerzucanych przez granicę przy użyciu drona. Szacunkowa wartość zatrzymanego towaru to ponad 53 tys. zł.

Jak przekazał Dariusz Sienicki, rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, do zdarzenia doszło w nocy z poniedziałku na wtorek, kiedy funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Dorohusku, podczas działań związanych z ochroną granicy państwowej, zauważyli w przestrzeni powietrznej drona lecącego z kierunku wschodniego.

„Dzięki współpracy ze Służbą Graniczną Ukrainy i urządzeniom obserwacyjnym funkcjonariusze monitorowali trasę lotu. Okazało się, iż bezzałogowy statek powietrzny miał podwieszone pakunki, które zostały zrzucone w pobliżu granicy. Po tej operacji dron wyleciał z terytorium naszego kraju” – poinformował Dariusz Sienicki.

Po dotarciu funkcjonariuszy na miejsce, w które zrzucono pakunki, okazało się, iż przelot drona związany był z przemytem wyrobów akcyzowych.

„W zabezpieczonych pakietach, znajdowały się papierosy bez polskich znaków akcyzy w ilości ponad 71 tys. sztuk o szacunkowej wartości ponad 53 tys. zł.” –  dodał Dariusz Sienicki.

W sprawie zostało wszczęte postępowanie przygotowawcze, w ramach którego ustalani są sprawcy udaremnionego przemytu. Od początku roku funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału SG ujawnili i zabezpieczyli nielegalne wyroby akcyzowe o wartości ponad 26 mln zł.

 

PAP

drukuj