Fot. Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki

Litwa: „Bieg Nadziei” w 16. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

Z inicjatywy wileńskiego hospicjum bł. ks. Michała Sopoćko, w piątek, w 16. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, w Wilnie odbył się „Bieg Nadziei”. Bieg w formie sztafety połączył 14 miejsc w mieście związanych z papieżem Polakiem, tworząc swoistą Drogę Krzyżową.

„Nasza inicjatywa jest mocno połączona z tajemnicą Wielkiego Piątku i osobą św. Jana Pawła II” powiedziała siostra Michaela Rak, dyrektor wileńskiego hospicjum.

Podkreśliła, że jest to też kontynuacja jesiennej kampanii „Pola Nadziei”, podczas której w październiku ubiegłego roku, w Roku Jana Pawła II, w wielu miejscach Wilna zostały zasadzone żonkile w formie napisu JPII.

„Teraz kwiaty zakwitają” – zaznaczyła.

„Cierpienie w świecie jest po to, aby wyzwalało miłość” – wskazała s. Michaela Rak, cytując słowa zmarłego Papieża.

„Ten nasz bieg nadziei jest takim wołaniem o to, żeby miłość zwyciężyła. Chcemy tą mocą miłości, ofiary i modlitwy w tym biegu nadziei pokonać ograniczenia koronawirusowe” – dodała.

W „Biegu Nadziei” udział wzięli wolontariusze i pracownicy hospicjum oraz harcerze. Każdy z 13 uczestników pokonał jeden etap sztafetowego biegu. Karol Dąbrowski, litewski biatlonista, pokonał całą trasę – ponad 20 km.

Bieg połączył 14 punktów w mieście, tworząc 14 stacji Drogi Krzyżowej; rozpoczął się w południe przy powstającym kościele pod wezwaniem św. Jana Pawła II w wileńskiej dzielnicy Poszyłajcie. Kolejnymi punktami były m.in. gimnazjum Jana Pawła II w Karolinach, domek św. Faustyny na Antokolu, kościół Piotra i Pawła, przed którym jest plac Jana Pawła II oraz nuncjatura apostolska, kościoły św. Ducha i św. Janów, które odwiedził papież podczas swej wizyty w Wilnie w 1993 roku.

Bieg zakończył się o godzinie 15.00 przed Kaplicą Ostrobramską, w Godzinę Miłosierdzia, czyli konania Jezusa na krzyżu.

„Modliliśmy się przed cudownym obrazem Matki Miłosierdzia w Ostrej Bramie, zawierzając Jej misję hospicyjną, naszych podopiecznych i ich rodziny, darczyńców hospicjum, wszystkich prosząc o ustanie pandemii” – powiedziała siostra Michaela Rak.

[Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie]  działa od 2012 roku. Przed rokiem otwarto tu też oddział dziecięcy, pierwszą taką placówkę w krajach bałtyckich.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl