Leśnicy ostrzegają przed zagrożeniem pożarowym w lasach 

Instytut Badawczy Leśnictwa poinformował, że jedynie w północnej części woj. podkarpackiego i południowo-wschodniej woj. łódzkiego jest małe zagrożenie pożarowe w lasach. W pozostałych nadleśnictwach stopień zagrożenia jest duży, lub średni.

Przed weekendem leśnicy przypominają o właściwym zachowaniu się w lesie i proszą o ostrożność w posługiwaniu się ogniem w jego otoczeniu, szczególnie na polach i łąkach. Podkreślają, że wypalanie traw jest zabronione, a w lasach i w odległości mniejszej niż 100 metrów od lasu nie wolno palić ognisk, używać otwartego ognia oraz wypalać śmieci i pozostałości roślinnych.

Po zimie rozpoczyna się pierwszy w tym roku okres pożarów. W ciągu ostatnich trzech dni strażacy i leśnicy uczestniczyli w 200 akcjach gaśniczych w lasach – podała Alicja Klimczyk z Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL.

„Pożary wiosenne, zwłaszcza powierzchni trawiastych wytwarzają znaczną dynamikę ognia i w krótkim czasie obejmują duże powierzchnie” – ostrzegła Alicja Klimczyk.

Obecnie wilgotność ściółki leśnej to 11-15 proc., a większość pożarów wybucha już poniżej 30 proc. wilgotności. Na przedwiośniu, gdy nie ma już śniegu, w pokrywie gleby zalega obumarłe runo leśne, które łatwo przesycha i nawet przy niezbyt silnym zarzewiu ognia zapala się, np. od niedopałka papierosa.

Klimczyk podkreśliła, że zdecydowana większość pożarów lasu o tej porze roku wybucha wskutek przerzutów ognia z terenów przyleśnych, głównie łąk i nieużytków.

„Należy pamiętać, że trawy o tej porze roku są wysuszone i palą się bardzo szybko. Pożary traw często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania” – mówiła.

Leśnicy apelują o zachowanie wzmożonej ostrożności podczas przebywania na terenach leśnych i na terenach przylegających do lasów.

Aktualizowaną każdego dnia mapę zagrożenia pożarowego lasu można znaleźć na stronie: www.ibles.waw.pl/bazy/pozary/index.php.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl