fot. flickr

Lekarze zachęcają do szczepienia się przeciwko grypie

Zbliża się jesień – to okres zachorowań na grypę. Lekarze zachęcają do profilaktycznych szczepień.

Według niektórych ekspertów zaszczepienie się na grypę w tym roku może być bardzo istotne, ponieważ zbiega się ona z pandemią koronawirusa.

– Szczyt grypowy w Polsce to jest z reguły styczeń, luty, marzec, więc mamy w tej chwili czas, żeby się zaszczepić, aczkolwiek ja sugeruję, żeby się zaszczepić jak najszybciej. Szczególnie chciałbym, aby szybko zostali zaszczepieni pracownicy ochrony zdrowia – zaznaczył Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

Jarosław Pinkas podkreślił, aby w tym czasie szczególnie zadbać o najbliższych, którzy ze względu na wiek i stan zdrowia są najbardziej narażeni na infekcje. W tym sezonie na rynku w Polsce pojawią się trzy szczepionki przeciwko grypie. Jak zapowiedział resort zdrowia, do końca października trafi na rynek blisko 2 mln sztuk, a w grudniu najprawdopodobniej kolejna partia – 200 tys. sztuk.

Ze względu na panującą sytuację pacjenci będą mieli także zapewnioną szerszą refundację. Bezpłatne szczepionki będą mogli otrzymać seniorzy powyżej 75 roku życia. Na 50-procentową refundację mogą liczyć osoby w wieku od 65 do 74 lat, a także osoby w wieku od 18 do 64 lat z chorobami współistniejącymi, kobiety w ciąży i dzieci od ukończenia 2 lat do ukończonych 5.

Dla dzieci szczepionki refundowane będą dostępne w formie donosowej, dla pozostałych będą szczepionki domięśniowe. Grupy nieobjęte refundacją również mogą skorzystać ze szczepień przeciwko grypie, w pełnej odpłatności.

TV Trwam News

drukuj