Marian Sztajner/Niedziela

Ks. Skubiś: Z Polski ma wyjść iskra, by Chrystus wrócił do Europy

Gdy chrześcijańska Europa się wali, sprzedawane są kościoły, rozwiązywane parafie, to bardzo ważne jest, by z Polski wyszła iskra, by wrócił Chrystus do Europy – napisał moderator Ruchu „Europa Christi” ks. Ireneusz Skubiś w komunikacie zapowiadającym spotkanie Ruchu „Europa Christi”.

3. Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi” rozpoczął się w środę wieczorem na Jasnej Górze.

Jak przypomniał cytowany w komunikacie przesłanym w czwartek PAP ks. Skubiś, w tym roku mija 40. rocznica wizyty papieża Jana Pawła II w Gnieźnie, gdzie papież mówił o „dwóch płucach Europy”.

„Jasnogórskie spotkanie rozpoczyna więc aktywizację płuca wschodniego” – zaznaczył ks. Skubiś.

Moderator Ruchu „Europa Christi” zapowiedział, że podjęte zostaną także działania, gdy chodzi o „płuco zachodnie”.

„Gdy chrześcijańska Europa się wali, gdy sprzedawane są kościoły, rozwiązywane parafie, to bardzo ważne jest, by z Polski wyszła ta iskra, by wrócił Chrystus do Europy” – stwierdził ks. Skubiś.

Podkreślił, że wobec problemów, jakie trapią Europę, a są to – jego zdaniem – „islamizacja, ateizacja, poprawność polityczna i gender” – potrzeba „na nowo odkrywać wartości chrześcijańskie”.

„Europa odchodzi od Chrystusa. Dlatego chcemy i wołamy, żeby Europa się ocknęła. Mówimy: chrześcijanie Europy, policzmy się! Są nas miliony, a rządzi nami garstka ateistów, masonów, liberałów, dlatego trzeba, aby chrześcijanie się obudzili i stali się solidarni” – zaapelował inicjator Ruchu „Europa Christi”

Jak podkreślił ks. Skubiś, ruch nie ma celów politycznych.

„Pragniemy tylko jednego: żeby Chrystus miał paszport do wszystkich krajów Europy i żeby był tam oczekiwanym gościem. Chrześcijańska dotychczas Europa nie powinna być kontynentem ateistów, bezbożników czy islamistów, ona ma być Chrystusowa” – ocenił ks. Skubiś.

Główne wydarzenia Kongresu – z udziałem gości m.in. z Czech, Słowacji, Ukrainy i Białorusi – zaplanowano na czwartek. O godz. 13.00 w Kaplicy Matki Bożej chór księży greckokatolickich św. Jakuba ze słowackiego Preszowa odśpiewa Akatyst. Modlitwie przewodniczył będzie metropolita kościoła greckokatolickiego na Słowacji ks. abp Ján Babjak.

Mszy św. koncelebrowanej będzie przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz; uczestniczyć ma w niej także eparcha mukaczewski kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-rusińskiego na Ukrainie ks. abp Milan Šášik. Homilię wygłosi metropolita ołomuniecki ks. abp Jan Graubner.

Jednym z celów ruchu Europa Christi jest doprowadzenie do ogłoszenia św. Jana Pawła II patronem Europy. W czasie jasnogórskiego spotkania przypominana ma być jego rola w kulturze chrześcijańskiej, wpisującej się w tożsamość Europy.

Następne spotkanie kongresowe Europa Christi ma odbyć się 11 maja w czeskim Velehradzie. Kolejne sesje odbędą się 5 lipca w słowackiej Nitrze i pod koniec września – we Lwowie.

„Europa Christi” to ruch powstały w marcu 2017 r. z inicjatywy ks. infułata Ireneusza Skubisia, honorowego redaktora naczelnego tygodnika katolickiego „Niedziela”. Jego głównym celem jest odbudowanie chrześcijańskiego myślenia o Europie. Pierwszy Kongres Ruchu „Europa Christi” odbył się w dniach od 19 do 23 października 2017 r. w Częstochowie, Łodzi i Warszawie.

PAP/RIRM

drukuj