Ks. kard. Fernando Filoni: Rodzice mają prawo do edukacji swoich dzieci

Rodzice mają prawo do edukacji swoich dzieci – stwierdził na Uniwersytecie Św. Damazego w Madrycie ks. kard. Fernando Filoni, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary. Tym samym poparł stanowisko Episkopatu Hiszpanii, szkół katolickich oraz rodziców w reakcji na wypowiedź minister edukacji, która to prawo podważyła.

Isabel Celaá podczas kongresu szkół katolickich, w którym wzięło udział ponad 2 tys. osób z całego kraju, stwierdziła, że „w żadnym wypadku nie można powiedzieć, iż prawo rodziców do wyboru nauczania religijnego lub wyboru ośrodka edukacyjnego jest częścią wolności nauczania”.

Słowa minister wywołały protesty na sali. Konferencja Episkopatu Hiszpanii, Szkoły Katolickie oraz stowarzyszenia rodziców natychmiast przypomniały, że takie prawo gwarantuje artykuł 27 hiszpańskiej Konstytucji. Wielu nauczycieli i rodziców podejrzewa, że jeśli nowy rząd utworzą socjaliści oraz partia Podemos, to dni szkół katolickich mogą być policzone.

W obronie prawa rodziców do wychowania swoich dzieci stanął ks. kard. Fernando Filoni. Jest to prawo „podstawowe i niezbywalne”.

„Nikt nie może uzurpować sobie tego obowiązku lub tego prawa, nad którym powinna czuwać administracja” – powiedział cytując wypowiedź ks. kard. Osoro z Madrytu.

„Są to słowa tego Kościoła i ja się z nimi zgadzam” – podkreślił ks. kard. Filoni.

Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary wziął udział w międzynarodowym kongresie “Prawo w misji Kościoła”, który zorganizował Uniwersytet Św. Damazego w Madrycie. Watykański dostojnik stanął w obronie „prawa do życia w pokoju, praktykowania swojej wiary, prawa do edukacji i godnego życia”. Są to „podstawowe prawa dla każdego społeczeństwa” – podkreślił ks. kard. Fernando Filoni.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl