fot. Monika Bilska

Ks. bp I. Dec: Przesłanie świąt Bożego Narodzenia w roku 2020                                                                

Publikujemy homilię  ks. bp. Ignacego Deca, biskupa seniora diecezji świdnickie, wygłoszoną  w katedrze świdnickiej w uroczystość Bożego Narodzenia, na Mszy św. w dzień.

Wstęp

Drodzy bracia i siostry, zanim podejmiemy refleksję nad Bożym słowem, szczególnie nad odczytaną Ewangelią, pomyślmy w jakich warunkach świętujemy w tym roku uroczystość Narodzenia Pańskiego i spróbujmy się zastanowić jakie przesłanie niosą światu i nam te świąteczne dni?

1. Święta Bożego Narodzenia w roku 2020      

Rok Pański  2020,  który powoli dobiega końca, zapisze się w historii świata, Europy i Polski jako rok pandemii, jako rok walki z niewidzialnym wrogiem o mikroskopijnej wielkości. Wiemy, że ten niewidzialny wróg naszego życia pokonał wielu. Każdy naród z powodu tego wirusa utracił wiele swoich synów i córek. Mamy świadomość, że świętowanie Bożego Narodzenia w roku pandemii jest związane z uciążliwymi restrykcjami i ograniczeniami.  Wiele osób nie dotarło tam, gdzie chcieli być na te Święta. Jednakże święta Bożego Narodzenia są szansą, abyśmy nabrali nadziei na wyjście z tej trudnej sytuacji w jakiej  jesteśmy.  Wielu pokłada nadzieję  w ludziach nauki, w świecie lekarzy i medyków. Od wielu miesięcy trwa praca nad szczepionką i skutecznymi lekami. Jednakże jako ludzie wierzący jesteśmy przekonani, że świat jest w dłoniach Pana Boga. On działa przez ludzi, może nawet przez niewierzących. Maryja podczas zwiastowania usłyszała słowa: „Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego” (Łk 1,37).  Pamiętając o tym, przyjmijmy na nowo prawdę o Bożym Narodzeniu, które jest także niesłychanie ważnym wydarzeniem także dla naszego pokolenia. Jezus narodził się dla nas wszystkich.

2. Biblijna prawda o Bożym Narodzeniu wedle św. Jana Ewangelisty

Moi drodzy, podczas Mszy św. sprawowanej w noc Bożego Narodzenia, wysłuchaliśmy Ewangelii o narodzeniu Jezusa w zapisie ewangelisty Łukasza.  Był to barwny opis narodzenia Jezusa w Betlejem ze wskazaniem na towarzyszące  okoliczności czasowo- przestrzenne. Podczas dnia uroczystości Narodzenia Pańskiego czytamy Ewangelię zapisaną przez św. Jana, który przyjście na świat Chrystusa wyraził w zdaniu: „Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas” (J 1,14a).  W Ewangelii tej jest też wzmianka o tym, że Jezus nie znalazł miejsca u tych, do których przyszedł. „(Słowo) przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli”. (J 1,11). Była to  zapowiedź, że Jezus będzie w przyszłości  przez niektórych odrzucany. Tak też się stało  już podczas Jego  ziemskiego życia. Wkrótce po narodzeniu, rodzice, pouczeni przez anioła, podjęli ucieczkę do Egiptu, przed zbrodniczym Herodem. Podczas publicznej działalności Jezus był wielokrotnie i na różne sposoby atakowany. Wiele razy próbowano Go podchwycić na jakimś słowie, aby Go ośmieszyć i znieważyć. Zarzucano Mu, że ucztuje z grzesznikami, że nie zachowuje szabatu. Gdy Jezus nie przystał na propozycje faryzeuszy i uczonych w Piśmie i trwał wiernie przy swojej nauce, został w końcu osądzony i stracony na drzewie krzyża.  To Jego odrzucenie, przeniesiono potem na Jego uczniów. Jezus zresztą im zapowiedział: „Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia” (Mt 10, 22).  Zapowiedź Jezusa spełniła się. Jego uczniowie byli niejednokrotnie prześladowani w historii, o czym świadczy tak wielka liczba  męczenników w dziejach Kościoła. Ów  proces odrzucania Jezusa i prześladowań Jego uczniów nasilił się w czasach nowożytnych i trwa  do dziś. Nasilenie  walki z Bogiem i Kościołem  nastąpiło w XVIII wieku, w czasach rewolucji francuskiej. Dziś przeżywamy  kolejne wydanie walki z Bogiem i Kościołem. W krajach ongiś chrześcijańskich pojawiła się agresja na życie nienarodzonych, agresja na tradycyjne małżeństwo i rodzinę. Wszystkie te patologiczne zjawiska są konsekwencją odwrócenia się od Jezusa. Świat odrzucając Chrystusa, skazuje się na porażkę, na cierpienie, na chaos. Świat bez Boga nie ma przyszłości. Papież Benedykt tak często nam powtarzał: „Gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość”.

3. Wracajmy do Jezusa, źródła prawdy i miłości

Święta Bożego Narodzenia powinny uświadomić światu, zwłaszcza narodom Europy, co zawdzięczają ludzie i cała ludzka historia przyjściu Chrystusa na świat. Jest wielka potrzeba, by chrześcijanie zastanowili się jak można zatrzymać procesy laicyzacyjne, dzisiejszych narodów i na jakich zasadach można budować lepszy, bardziej ludzki świat. Trzeba pamiętać, że kulturę europejską zbudowali chrześcijanie. Szkolnictwo, szpitalnictwo, sądownictwo, domy opieki społecznej i wiele innych instytucji społecznych  narodziło się w Europie w przestrzeni chrześcijaństwa. Tyleż dzieł sztuki, owocu ludzkiego twórczego ducha w sektorze malarstwa, muzyki, rzeźby, poezji, architektury i innych dziedzin  ludzkiej kultury wyrosło z gleby objawienia chrześcijańskiego. Jakże ważnym czynnikiem we wszystkich działach kultury, także w życiu społeczno-politycznym i gospodarczym jest respekt dla etycznych wartości chrześcijańskich.  Jeżeli z tych sektorów wyeliminuje się etykę, moralność chrześcijańską,  to  może to doprowadzić do  dekadencji życia rodzinnego, społecznego, narodowego i międzynarodowego. Wiemy dobrze z historii jakie były konsekwencje  ideologii totalitarnych, pozbawionych religijnych – przede wszystkim chrześcijańskich zasad moralnych.  Święta Bożego Narodzenia mają nam m. in. przypomnieć jak ważne jest chrześcijaństwo, w którym jest ciągle obecny Jezus Chrystus, działający przez Ducha Świętego w swoim Kościele. Zło i różne nieszczęścia przychodzą nie wtedy, gdy się zachowuje wskazania, które zostawił nam Chrystus, ale wówczas, gdy się ich nie przestrzega.

Dlatego martwią nas dzisiejsze wezwania ulicy i niektórych mediów do eliminacji z życia publicznego religii chrześcijańskiej i marginalizowania posłannictwa Kościoła. Niepokoi nas agresja na życie ludzkie, zwłaszcza to bezbronne, znajdujące się w okresie prenatalnym i starczym. Martwi nas spotęgowana agresja na chrześcijański model małżeństwa i rodziny. Martwi nas forsowanie bezbożnych ideologii i zarażanie nią kultury, nauki, sztuki, polityki, edukacji, sądownictwa i innych instytucji społecznych.  Będziemy się modlić w dni świętowania narodzin Jezusa, abyśmy pozostali wierni naszemu Zbawicielowi, abyśmy budowali życie osobiste, rodzinne, narodowe i międzynarodowe na zasadach Dekalogu i Ewangelii. Panie Jezu, nasz Zbawicielu, przymnóż nam wiary, nadziei i miłości, abyśmy Twoimi mocami odrzucili dzisiejsze zagrożenia i budowali z Tobą lepszy świat w sobie i wokół nas.

Zakończenie

Drodzy bracia siostry, Jezus narodził się dla nas. Módlmy się za tych, którzy Go dziś odrzucają, aby Go przyjęli, aby w Niego uwierzyli, aby Go pokochali i słuchali. Módlmy się, aby na Jego Ewangelii budowano nową Polskę, nową Europę i nowy świat. Błagajmy Pana o jedność w naszych rodzinach, o jedność w naszym narodzie, o ustanie drapieżnych sporów, o  zmniejszenie się napięcia między partiami politycznymi, o przekonanie, że jedność można owocnie budować na sprawdzonych wartościach katolickich i narodowych, przede wszystkim na prawdzie, sprawiedliwości i miłości. Módlmy się także za dzisiejszych chrześcijan i za nas samych, abyśmy świadcząc o Chrystusie, przybliżali Go światu, by świat przez nas Go rozpoznał i pokochał. Amen.

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl