fot. Monika Tomaszek

Ks. abp M. Jędraszewski w homilii podczas 33. rocznicy powstania Radia Maryja: Radio Maryja i wszystkie dzieła przy nim wyrosłe powstały i działają po to, aby demokracja w Polsce nie mogła się przemienić w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm

Radio Maryja i wszystkie dzieła przy nim wyrosłe powstały i działają właśnie po to, aby demokracja w Polsce nie mogła się przemienić w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm. Właśnie dlatego, że głoszą prawdę od samego początku zaistnienia, to były i po dzień dzisiejszy pozostają solą w oku tych wszystkich środowisk, które odrzucają istnienie obiektywnej prawdy, obiektywnych wartości i które chcą budować swoją przyszłość i swoją potęgę na kłamstwie powiedział ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, w homilii wygłoszonej podczas 33. rocznicy powstania Radia Maryja.

W homilii ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na dwie wielkie rzeczy, które dokonały się w Polsce w ubiegłym wieku w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia. Pierwsza związana jest z ks. kard. Stefanem Wyszyńskim, błogosławionym, prymasem Polski.

Kiedy wyzywano go przez specjalnych posłanników, by jak najszybciej wrócił do Warszawy i uspokoił nastroje, które groziły wielkimi niepokojami w państwie, Ksiądz Kardynał postawił im pewne warunki powrotu z Komańczy do Warszawy. Wśród nich znalazło się uwolnienie więzionych biskupów i możliwość powrotu przez nich do własnej diecezji, ale także możliwość głoszenia Bożego Słowa, w sposób na ile się da nieskrępowany. Wśród tych postulatów mieściły się te, które wypowiadali poznańscy robotnicy w czerwcu 1956 r., wołając nie tylko o wolność, o prawdę, o chleb, ale także o uwolnienie ks. kard. Wyszyńskiego i o powrót nauczania religii w szkołach, które to nauczanie zostało zlikwidowane w czasach stalinowskich. Właśnie 8 grudnia 1956 roku – sądzę, że władze komunistycznie nie zdawały sobie sprawy z wymowy tego dnia – ukazało się rozporządzenie, na mocy którego religia mogła wrócić do szkół – przypomniał metropolita krakowski.

Ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski osobiście doświadczył tamtego czasu.

Jako dziecko pamiętam, jak wycofywano lekcje religii najpierw na pierwszą lub ostatnią lekcję w rozkładzie szkolnym każdego dnia, a potem zupełnie w 1961-1962 roku religię usunięto. Jak patrzę na to, co się dzisiaj dzieje, to mogę powiedzieć, że to powtórka z tego, co było według dokładnie tego samego schematu. Komuś ciągle zależy na tym, żeby słowo Bóg i wartości obiektywne nie pojawiały się w salach lekcyjnych, a w zamian chce się propagować wśród dzieci deprawację – zauważył hierarcha.

Drugą rzeczą, która dokonała się w Polsce w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, było powstanie 8 grudnia 1991 r. Radia Maryja.

To był czas przemian. Bardzo trudnych dla większości polskiego społeczeństwa, które nie tylko, można powiedzieć, zostało zubożone, ale zostało okradzione z wielu dóbr, które temu społeczeństwu przysługiwało (…). Jednocześnie pojawiały się hasła, aby budować Polskę bez Boga, rządzoną jedynie okrutnymi prawami rynku, Polskę liberalną. Jan Paweł II doskonale wiedział, co się w Polsce dzieje wtedy i stąd jego pielgrzymka, pierwsza do niepodległej Polski w 1991 roku. Pielgrzymka śladem Dekalogu. Każda stacja tej pielgrzymki była poświęcona rozważaniu kolejnego z przykazań Dekalogu, by pokazać wszystkim, na jakich wartościach, na jakich fundamentach należy budować Polskę, by Polska była na miarę ówczesnych marzeń i pragnień, zwłaszcza tych, którzy o tę Polskę tak bohatersko walczyli – akcentował metropolita krakowski.

Jan Paweł II mówił, że przez wiele lat doświadczaliśmy w wymiarze społecznym, że publicznie nie mówiono prawdy i nie dopuszczano do jej mówienia.

– „Istnieje prze to wielka potrzeba odkłamania naszego życia w różnych zakresach. Trzeba przywrócić niezastąpione niczym miejsce w cnocie prawdomówności. Trzeba, by ona kształtowała życie rodzin, środowisk, społeczeństwa, środków przekazu, kultury, polityki i ekonomii (…). Jest szczególna odpowiedzialność za słowa, które się wypowiada, bo one mają moc świadectwa – albo świadczą o prawdzie, albo są dobrem człowieka, albo też nie świadczą o prawdzie, są jej zaprzeczeniem i wtedy są dla człowieka złem. Chociaż mogą być tak podawane, tak preparowane, ażeby robić wrażenie, że są dobrem. To się nazywa manipulacja” – przywołał słowa Papieża Polaka, ks. abp Marek Jędraszewski.

Pod koniec 1991 roku powstaje Radio Maryja. Rozgłośnia radiowa, w której zarówno Kościół w Polsce, jak i naród polski w całej swojej prawdzie o chrześcijańskiej tożsamości poczuł się i ciągle się czuje bardzo miłowany oraz nieustannie brany w obronę, zwłaszcza w momentach trudnych i krytycznych w jego najnowszej historii – mówił hierarcha.

Jak tu nie widzieć ręki Bożej Opatrzności? Jak tu nie widzieć zwycięskiej dłoni Niepokalanej Dziewicy? – pytał metropolita krakowski.

Radio Maryja i wszystkie dzieła przy nim wyrosłe powstały i działają właśnie po to, aby demokracja w Polsce nie mogła się przemienić w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm – zaznaczył ks. abp Marek Jędraszewski.

Właśnie dlatego, że głoszą prawdę od samego początku zaistnienia, to były i po dzień dzisiejszy pozostają solą w oku tych wszystkich środowisk, które odrzucają istnienie obiektywnej prawdy, obiektywnych wartości i które chcą budować swoją przyszłość i swoją potęgę na kłamstwie. Dzisiaj mijają 33 lata od założenia Radia Maryja. Wracamy naszą myślą do tych dwóch dialogów z Nazaretu i Ain Karem. Jakże to się stanie? Dla Boga nie ma nic niemożliwego. Oto ja służebnica pańska. Błogosławionaś, któraś uwierzyła. Wielbi dusza moja Pana. W tych wszystkich słowach dialogu Maryi, najpierw z aniołem Gabrielem, a potem z Elżbietą, z całą pewnością odnajduje się ojciec Tadeusz Rydzyk. Te słowa, moi drodzy, to historia jego życia, jego zawierzenia, jego wiary w to, że Bóg chce się nim posłużyć więcej, poprzez niego dokonać rzeczy po ludzku, rzecz biorąc, niemożliwych. I dlatego za jego osobę, poprzez przyczynę Przenajświętszej Dziewicy, chcemy dzisiaj dziękować Dobremu Panu Bogu, prosząc jednocześnie Najlepszego Ojca, by nie skąpił mu sił wobec tych niekiedy tak brutalnych ataków skierowanych przeciwko jego osobie – powiedział metropolita krakowski.

radiomaryja.pl

drukuj