fot. Kamil Marek

Kraków: WSA uchylił rozstrzygnięcie wojewody ws. tzw. edukacji seksualnej

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił w piątek rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody Piotra Ćwika stwierdzające nieważność uchwały Rady Miasta Krakowa o tzw. edukacji seksualnej. Orzeczenie nie jest prawomocne.

Jeśli wojewoda nie złoży skargi kasacyjnej do NSA, na decyzję WSA, to uchwała będzie prawomocna.

„Od chwili otrzymania pisemnego uzasadnienia orzeczenia sądu mamy 30 dni na wniesienie skargi kasacyjnej. Po zapoznaniu się z pełnym uzasadnieniem sądu podejmiemy decyzję, co do kasacji” – powiedziała rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo.

Rada Miasta Krakowa w październiku zdecydowała o skierowaniu skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody małopolskiego Piotra Ćwika, który po raz drugi stwierdził nieważność uchwały dotyczącej tzw. edukacji seksualnej.

Chodzi o uchwałę, którą radni podjęli 28 sierpnia. Poprzednią z czerwca tego roku, podobną, ale bardziej konkretyzującą działania prezydenta miasta i wskazującą, że miejscem edukacji ma być szkoła, unieważnił wojewoda.

W uchwale z sierpnia radni zobowiązali prezydenta Krakowa do podjęcia możliwych i prawnie dopuszczalnych działań polegających na prowadzeniu działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie profilaktyki ciąż wśród nastolatek, chorób przenoszonych drogą płciową, w tym profilaktyki HIV. Nie sprecyzowali jednak, jakie dokładnie działania ma podjąć prezydent, ani że miejscem dodatkowej edukacji ma być szkoła.

Wojewoda powołując się na prawo unieważnił także tę uchwałę, uznając, że Rada Miasta Krakowa wkracza w kompetencje innych podmiotów np. dyrektora szkoły, Rady Pedagogicznej czy Rady Rodziców oraz że radni nie mogą wydawać „wiążących poleceń organowi wykonawczemu gminy, co do podejmowania konkretnych działań w określonej sprawie”.

W trybie nadzoru unieważnione zostały także istotne – zdaniem radnych Koalicji Obywatelskiej – dla mieszkańców uchwały dotyczące m.in. wprowadzenia instytucji nocnego burmistrza, asystenta dla niepełnosprawnych – na te rozstrzygnięcia także złożone zostały skargi do WSA. W listopadzie Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargi Rady Miasta Krakowa na te decyzje wojewody.

PAP

drukuj