Kraków: Sadzawka Siloe motywem w tegorocznym grobie pańskim u oo. Pijarów

Sadzawka Siloe, przy której Jezus przywrócił wzrok niewidomemu, jest motywem tegorocznej instalacji grobu pańskiego w kościele ojców pijarów w Krakowie. Kompozycję w pełnej krasie będzie można ją oglądać od Wielkiego Piątku wieczorem.

Tradycyjne miejsce znanej w Krakowie instalacji to krypta ojców pijarów, jednak z powodu remontu konstrukcja od dwóch lat jest montowana w jednej z kościelnych naw.

Wierni każdego roku w czasie wielkanocnym przychodzą modlić się przy grobie pańskim u zakonników, ale i podziwiać go, bo instalacja najczęściej nawiązuje do współczesnych wydarzeń i jest dziełem sztuki; od 2010 r. projekty wyłaniano w drodze specjalnego konkursu. Z powodu remontu krypy ojcowie od 2018 r. nie organizują konkursu.

O przygotowanie tegorocznego projektu oo. pijarzy poprosili artystę grafika Norberta Tomczaka, laureata jednej z poprzednich edycji konkursu.

W aranżacji Norberta Tomczaka w oczy rzucają się lustra, mające – w zamyśle twórcy – przedstawiać sadzawkę Siloe (w j. grec. – ,,posłany”), przy której Chrystus przywrócił wzrok niewidomemu.

,,Sadzawka symbolizuje miłość, światło i wodę” – powiedział PAP artysta.

Zgodnie z Biblią Jezus plunął na ziemię, zrobił błoto i wysmarował nim oczy ślepego. Następnie kazał mu iść do sadzawki Siloe i przemyć wodą oczy. Niewidomy posłuchał Chrystusa i odzyskał wzrok.

Patrząc na instalację, której dominującym kolorem jest biały, można sobie wyobrazić strumienie wody, które spływają do sadzawki z ukrytych w górach kanałach.

,,To (potoki spływające do sadzawki – PAP) stanowi odzwierciedlenie modlitwy płynącej z wnętrza człowieka” – powiedział Norbert Tomczak.

Artysta wskazał, że Jezus nawiązując do Siloe rzekł: ,,Jeśli ktoś jest spragniony, a wierzy we Mnie – niech przyjdzie do Mnie i pije! Jak rzekło Pismo: Strumienie wody żywej popłyną z jego wnętrza. A powiedział to o Duchu, którego mieli otrzymać wierzący w Niego” (Ewangelia św. Jana, rozdział 7).

W ostatnim zaś, najbardziej uroczystym dniu święta, Jezus stojąc zawołał donośnym głosem: ,,Jeśli ktoś jest spragniony, a wierzy we Mnie – niech przyjdzie do Mnie i pije! Jak rzekło Pismo: Strumienie wody żywej popłyną z jego wnętrza”. A powiedział to o Duchu, którego mieli otrzymać wierzący w Niego.

W górnej części kompozycji da się ujrzeć brązową belkę.

,,To część krzyża, który obejmuje swoimi ramionami wszystkie kierunki świata i każdego człowieka” – mówił Norbert Tomczak.

Wyjaśnił, że w instalacji pionową belkę krzyża zastępuje tkanina symbolizująca płótna pogrzebowe.

Najjaśniejszym punktem grobu pańskiego jest monstrancja z najświętszym sakramentem. Świece w tej kompozycji mają podkreślać liturgiczną obecność Boga, bo, jak wskazał artysta, Jezus mówi do nas: ,,Wy jesteście światłością świata”.

Hasło przyświecające tegorocznej instalacji grobu pańskiego to hasło roku liturgicznego – ,,W mocy Bożego Ducha”.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl