PAP/£ukasz G¹gulski

Konwencje wyborcze Zjednoczonej Prawicy, Koalicji Obywatelskiej i Konfederacji

Zjednoczona Prawica zaprezentowała w sobotę w Katowicach „Pakt dla przedsiębiorców”. W Sosnowcu o swoich pomysłach mówili politycy Koalicji Obywatelskiej. Z kolei w Warszawie swój program zaprezentowała Konfederacja. 

Do wyborów parlamentarnych pozostało niewiele czasu. Do urn pójdziemy 13 października.

– Stawką tych wyborów jest przyszłość Polski. Przyszłość, o którą dziś musimy walczyć – mówił w Katowicach Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował wizję rozwoju dla polskich przedsiębiorców.

– Mamy dzisiaj dla nich wyjątkowo korzystny pakt – wskazał Mateusz Morawiecki, premier RP.

Tak zwana piątka Morawieckiego dla przedsiębiorców zakłada mały ZUS dla małych przedsiębiorców. Zakłada on niższe składki średnio o około 500 zł miesięcznie dla firm, których dochód nie przekracza 6 tysięcy złotych miesięcznie, a przychód 10 tysięcy złotych miesięcznie. Dzięki temu małe firmy zaoszczędzą 1 mld 200 mln złotych. Pozostali przedsiębiorcy będą rozliczali składki na ZUS na obecnych ryczałtowych zasadach. Ryczałt rozliczeń PIT ma wzrosnąć do 2 mln euro. Obecnie wynosi on ponad milion złotych. Kolejna propozycja to objęcie większej liczny podatników 9 proc. stawką PIT. Limit przychodów dla małego podatnika zostanie podniesiony z 1,2 mln do 2 mln euro. Rząd Zjednoczonej Prawicy chce także przeznaczyć ponad miliard złotych na bezpośrednie wsparcie inwestorów.

– Zdecydowana poprawa dla dziesiątek tysięcy firm, jeszcze niższe podatki, jeszcze więcej pieniędzy na inwestycję. To jest pewien koszt dla budżetu, ale uniesiemy ten koszt, bo mamy sprawne, sprawiedliwe państwo i dobrze zarządzane finanse publiczne – podkreślał premier Mateusz Morawiecki.

Koalicja Obywatelska spotkała się w sobotę na konwencji w Sosnowcu.

– Będziemy mówić – tak jak codziennie to przywołujemy – o szacunku dla kobiet, o metodzie in vitro, o opiece okołoporodowej. O tym wszystkim, o czym dzisiaj zapomniała partia rządząca – zapewniał Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Politycy Koalicji Obywatelskiej próbowali przekonywać o niewiarygodności Prawa i Sprawiedliwości.

Była już wojna z sędziami, nauczycielami, lekarzami, a teraz zaczyna się wojna z pracodawcami i ludźmi pracy. Ich niezależność stała się solą w oku rządzących. Rząd znalazł sobie kolejnego wroga. I w tym widzę nasze zadanie, jesteśmy po to, aby tej wojny nie było – mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydat Koalicji Obywatelskiej na premiera.

Słyszymy, jak choćby dzisiaj w Sosnowcu, te wszystkie opowieści, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Opowieści, które mają przestraszyć, które są kolejną próba manipulowania Polakami – odpowiedział prezes PiS.

Opozycja nie ma żadnych konkretnych propozycji dla Polaków – mówił premier Mateusz Morawiecki.

– Oni koncertowo zmarnowali tamte lata, tamte osim lat. Ostatnie cztery lata również zmarnowali, ponieważ nie wypracowali żadnego spójnego programu rozwoju. My ten program rozwoju prezentujmy odsłaniając jego szczegóły co tydzień – akcentował szef rządu.

Swój program podczas konwencji programowej w Warszawie zaprezentowała także w sobotę Konfederacja.

– Konfederacja chce przede wszystkim bronić praw przedsiębiorców, praw rodziców, ale i dzieci nienarodzonych, ponieważ ten sztandar został porzucony w tej kadencji Sejmu przez rządzących. Chcemy, żeby w Polsce było normalnie, zarówno dla pracownika i przedsiębiorcy – podkreślał Robert Winnicki, poseł Konfederacji, prezes Ruchu Narodowego.

– Chcemy, żeby było normalnie w szkołach bez tęczowej propagandy, aby uwolnić uczelnie od gender studies i również ulice polskich miast od tego zalewu indoktrynacji – wskazywał.

Dobrowolny ZUS, likwidacja PIT – to tylko niektóre z propozycji Konfederacji dla przedsiębiorców.

TV Trwam News

drukuj