Konsekracja obrazu Matki Bożej Kazimierzowskiej

Obraz Matki Bożej Kazimierzowskiej z sanktuarium w Rajczy, ofiarowany w XVII w. góralom przez Jana Kazimierza, będzie poddany konserwacji. Wizerunek trafił już do specjalistycznej pracowni w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Informację podały służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej.

Jak podkreślił ks. dr Szymon Tracz, konserwator architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej, mimo upływu wieków bardzo dobrze zachowała się warstwa malarska oraz miedziane podłoże.

„Nie ma także śladów daleko idących przemalówek lub późniejszych interwencji związanych z naprawami obrazu” – dodał ks. dr Szymon Tracz.

Duchowny zaznaczył, że prace badawczo-konserwatorskie potrwają co najmniej do listopada.

Wizerunek Matki Bożej Kazimierzowskiej jest kopią ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Został namalowany na blasze miedzianej o wymiarach 64 na 45,5 cm. Pierwotnie posiadał hebanową ramę ze srebrnymi aplikacjami, która umożliwiła ustawianie na stole.

Autor obrazu jest nieznany. Ks. dr Szymon Tracz mówił, że był on jednak artystą wysokiej klasy i tworzył dzieło prawdopodobnie patrząc bezpośrednio na oryginał.

„Przemawiają za tym m.in. niezwykle misternie i precyzyjnie odmalowane korony zdobiące głowę Maryi i Jezusa. (…) Są to tzw. korony władysławowskie, ufundowane w 1635 r. przez króla Władysława IV Wazę, zdobiące oryginał jasnogórski do 1705 r., kiedy to wykonano nowe. W ten sposób obraz z Rajczy jest unikatowym, prawie że fotograficznym, przykładem ilustrującym niezachowany dziś dar króla Władysława IV” – podkreślił duchowny.

Obraz towarzyszył królowi Janowi Kazimierzowi podczas udziału w działaniach wojennych.

Wizerunek Matki Bożej trafił do Rajczy w 1669 r. Jan Kazimierz po abdykacji jechał do Francji. Po drodze zatrzymał się w Żywcu, gdzie 4 lipca górale z Rajczy poprosili go o zgodę na budowę kościoła we wsi. Jan Kazimierz zgodził się. Góralom ofiarował wówczas obraz, który najprawdopodobniej otrzymał od Paulinów z Jasnej Góry.

Wizerunek został umieszczony we wzniesionym w 1674 r. drewnianym kościele św. Wawrzyńca i św. Kazimierza królewicza w Rajczy. Pod koniec XIX w. we wsi wzniesiona została nowa świątynia. W 1997 r. stała się lokalnym sanktuarium Matki Bożej Kazimierzowskiej.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl