fot. pixabay.com

Konferencja „Uczciwy VAT, zysk dla wszystkich”

W Warszawie odbyła się konferencja „Uczciwy VAT, zysk dla wszystkich” z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. W jej trakcie przedsiębiorcy, eksperci i przedstawiciele organów administracji rozmawiali o wpływie luki VAT na gospodarkę, skuteczności poszczególnych działań redukujących lukę, a także o dalszym uszczelnianiu systemu podatkowego.

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Cezary Kaźmierczak, wskazał, że choć biznes często ściera się z rządem na tle podatków, to jednak uszczelnianie luki VAT-owskiej nigdy nie było osią sporu. Jak mówił, przez lata problem był ignorowany, a rewolucja nastąpiła dopiero w roku 2015 – przy okazji wyborów i wprowadzenia przez PiS pakietu paliwowego.

Premier Mateusz Morawiecki oznajmił, że dochodziło do sytuacji, w których w proceder wyłudzania VAT zaangażowanych było 180 spółek z 23 państw.

Nasi poprzednicy nie widzieli, co się dzieje, albo nie chcieli widzieć – mówił szef rządu.

Jak podkreślił, dziś jesteśmy w zupełnie innym miejscu.

– Udało się załatwić to w znacznym stopniu. Trzeba z pokorą powiedzieć, że niecałkowicie, bo luki nie da się całkiem wyeliminować. Powiem Państwu jako ciekawostkę, że na informatykę zaczęliśmy wydawać 20 razy więcej. Nie było elektronicznych deklaracji, jak pamiętacie w 2015 roku, a projekt trwał długo, choć do niczego nie doprowadził. Nie było elektronizacji obrotu, jednolitych plików kontrolnych, pakietu paliwowego. Skorzystaliśmy z doświadczeń sektora bankowego, gdzie są budowane procedury przeciwko praniu brudnych pieniędzy – mówił Mateusz Morawiecki.

Podczas konferencji zorganizowanej przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zaprezentowany został raport ZPP dot. luki VAT-owskiej. Pokazano także film dokumentalny poświęcony procederowi wyłudzania podatku VAT.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj