twitter.com/ThompsonAneta

Konfederacja domaga się wyjaśnień od szefa rządu ws. ustawy 447

Na kolejnym posiedzeniu Sejmu koło poselskie Konfederacja będzie się domagało wyjaśnień od szefa rządu ws. sytuacji związanej z amerykańską Ustawą 447. To pokłosie notatki, której treść ujawnił red. Stanisław Michalkiewicz.

Jak informuje publicysta, notatka pochodzi z 25 października ubiegłego roku. Dotyczy rozmowy, która miała odbyć się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych między ambasadorem Jackiem Chodorowiczem – pełnomocnikiem ministra spraw zagranicznych do spraw kontaktów z diasporą żydowską oraz Tomaszem Yazdgerdi – jego amerykańskim odpowiednikiem.

Amerykański dyplomata miał podkreślać, że „zdaje sobie sprawę, iż kwestia restytucji mienia musi być rozpatrywana w horyzoncie czasowym 2019 roku, jako roku wyborczego w Polsce”. Zaznaczył, że strona amerykańska jest zainteresowana, aby do wyborów parlamentarnych w Polsce strona polska w konkretny sposób posunęła kwestię restytucji – przywołuje treść pisma Stanisław Michalkiewicz.

W związku ze sprawą koło poselskie Konfederacja podejmie działania – mówi prezes Ruchu Narodowego poseł Robert Winnicki.

Koło poselskie Konfederacja będzie na najbliższym posiedzeniu Sejmu domagało się wyjaśnień ze strony premiera Morawieckiego nt. ujawnionej przez red. Michalkiewicza notatki MSZ. Uważamy, że to wymaga debaty sejmowej i obszernych wyjaśnień ze strony nie tylko szefa MSZ, ale i premiera polskiego rządu. Druga rzecz, jaką zrobiłem, to złożenie interpelacji poselskiej zawierającej 14 pytań do premiera Morawieckiego dotyczących konkretnie tej sprawy. Pytam nie tylko o kwestię notatki, czy ona istnieje, czy potwierdzona jest jej treść, przebieg tych rozmów, ale pytam ogólnie o to, jak wyglądały ostatnie lata, jeśli chodzi o rozmowy na ten temat – zaznacza Robert Winnicki.

Prezydent USA Donald Trump ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono podpisał w maju 2018 r. Tzw. Just ACT dot. restytucji mienia ofiar Holokaustu.

Choć polski rząd zapewnia, że ustawa nie dotyczy Polski, to przepisy budzą duże kontrowersje. Przeciw ustawie protestuje m.in. amerykańska Polonia.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj