fot. flickr.com

Komisja Ustawodawcza za dalszą pracą nad projektami ws. ochrony zwierząt

Sejmowa Komisja Ustawodawcza w środę pozytywnie zaopiniowała do dalszych prac dwa projekty noweli o ochronie praw zwierząt. Jeden autorstwa PiS, drugi – PO i Nowoczesnej. Oba – oprócz dwóch różnic – zawierają te same założenia, mówiące m.in. o zakazie hodowli zwierząt na futra.

Posłowie PiS projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt złożyli w Sejmie na początku listopada 2017 r. Kilka dni później swoje propozycje przedstawiły PO i Nowoczesna.

Projekt opozycji różni się od propozycji PiS jedynie dwoma zapisami. Jeden z nich dotyczy wprowadzenia 4-letniego vacatio legis na przepis zakazujący hodowli i chowu zwierząt futerkowych na futra.

Druga różnica dotyczy braku zapisu o zakazie uśmiercania zwierząt gospodarskich bez uprzedniego pozbawienia świadomości; wyjątek miałby stanowić tzw. uboju rytualnego.

Projekty PiS oraz PO i Nowoczesnej przewidują wiele zmian zwiększających prawną ochronę zwierząt, m.in. obowiązek oznaczania zwierząt, zakazu trzymania psów na uwięzi, kar za znęcanie się nad zwierzętami, zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach. W obu propozycjach zapisano także zakaz chowu i hodowli zwierząt na futra.

PAP/RIRM

drukuj