Komercyjne loty w kosmos

Amerykańska firma SpaceX przedstawiła czterech astronautów, którzy już wkrótce polecą w kosmos statkiem Crew Dragon. To będzie pierwszy lot z amerykańskiej ziemi od siedmiu lat i po raz pierwszy zorganizuje go prywatna firma.

Stany Zjednoczone zakończyły swój program kosmiczny siedem lat temu. Od tego czasu Amerykanie wysyłali swoich astronautów na orbitę dzięki Rosjanom. Teraz będzie to możliwe dzięki firmie SpaceX, która właśnie przedstawiła załogę pierwszych lotów statku Crew Dragon.

– Możliwość odbycia pierwszego lotu statkiem w charakterze pilota doświadczalnego to jednorazowa okazja na pokolenie – zaznaczył astronauta Doug Hurley.

To przełom w amerykańskim programie kosmicznym. Nigdy dotąd nie realizował go sektor prywatny. Dziewięciu astronautów NASA będzie przewożonych na pokładzie statku kosmicznego opracowanego przez firmy SpaceX oraz Boeing. Najpierw odbędą się loty próbne, a dopiero później załogowe.

– Przede wszystkim chcę powiedzieć, że nie będziemy latać, dopóki nie będziemy gotowi latać bezpiecznie. Bezpieczeństwo tych ludzi będzie dla nas najważniejsze – akcentowała Gwynne Shotwell, prezes i dyrektor operacyjny SpaceX.

Obecnie trwają prace nad statkami.

– Na listopad planujemy wydać pierwszą wersję demonstracyjną, a na kwiecień drugą wersję – dodała Gwynne Shotwell.

Pierwszy lot bezzałogowy planowany jest na listopad tego roku, z kolei lot z załogą na wiosnę 2019 r.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl