Kolejne spotkanie ministrów z mediami

Szefowie Resortów Obrony Narodowej oraz Spraw Wewnętrznych przedstawią dziś swoje dokonania oraz plany na najbliższy czas. Ma to być kolejne z serii spotkań ministrów z mediami, jakie w tzw. drugim expose zapowiedział w ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk.

Szef rządu mówił w sejmie m.in., że pieniądze przeznaczane na wojsko i policję mają służyć m.in. pobudzaniu wzrostu gospodarczego w kraju przez inwestycje.

Tymczasem sytuacja największej polskiej firmy zbrojeniowej jest obecnie tragiczna – mówi poseł Ludwik Dorn z sejmowej komisji obrony narodowej.

– Jeśli chodzi o Grupę Bumar jest ona w fatalnej kondycji finansowej. To efekt minionych pięciu lat twórczej działalności byłego już zarządu spółki, pana prezesa Nowaka i pana wiceprezesa Wojtczaka. Tam jest 630 mln strat, a 25 procent kapitału własnego zostało utraconych. Według moich informacji znaczna część doświadczonej kadry odeszła na rynek z przedsiębiorczej Grupy Bumar. Trzeba wysłuchać, co Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Skarbu i Ministerstwo Gospodarki ma do powiedzenia, bo nie jest dobrze – powiedział  poseł Ludwik Dorn z Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Premier Donald Tusk zapowiedział też w expose konsolidację wydatków na polskie bezpieczeństwo militarne. Przypomniał też, że Polska nie obniżyła wydatków na obronność;  pozostają one na poziomie 1,95 proc. PKB.

– Ta kwota wynika z ustawy i z tego, że corocznie w budżecie mamy do czynienia z przeznaczeniem na budżet obrony narodowej 1,95 PKB z poprzedniego roku i minimum 20 procent tego jest i powinno być przeznaczone na modernizacje techniczną. W związku z tym pan premier nie powiedział niczego, co nie wynikałoby z uwarunkowań ustawowych – dodał poseł Ludwik Dorn.

Wypowiedź posła Ludwika Dorna:

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj