fot. PAP/Lech Muszyński

Kierownik Klinicznego Oddziału Zakaźnego szpitala w Zielonej Górze: Stan pacjenta z koronawirusem jest dobry

Stan pacjenta, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem, jest dobry. Nic się w tej chwili z nim specjalnego nie dzieje – zapewnił kierownik Klinicznego Oddziału Zakaźnego szpitala w Zielonej Górze Jacek Smykał.

To właśnie w tym szpitalu od środy jest hospitalizowany pacjent z pierwszym w Polsce przypadkiem zakażenia wirusem.

Kierownik Oddziału Zakaźnego Jacek Smykała, pytany na konferencji o objawy pacjenta, powiedział, że tylko pokasłuje. Jak dodał, jednak niekoniecznie wskutek zakażenia, a z przyczyn laryngologicznych.

– Wczoraj po fakcie pojawienia się pacjenta zero, pojawiło się u nas kolejnych dziesięciu pacjentów. W dniu wczorajszym wykonaliśmy badania. Stwierdzono u nich grypę i zostali wypisani. Dzięki szybkim badaniom, jakie możemy zrobić w Gorzowie, jesteśmy w stanie szybko tych pacjentów wypisywać. Stan pacjenta jest dobry. Nic specjalnego się z nim nie dzieje, czeka na to, kiedy będzie mógł iść do domu. Na razie trzeba poczekać 7-10 dni na to, by zrobić badania – wyjaśnił.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że 11 laboratoriów diagnozuje w Polsce obecność koronawirusa. Jak podaje resort możliwości diagnostyczne tych placówek to do 2 tysięcy próbek dziennie. Wśród tych laboratoriów są dwa w Warszawie oraz dziewięć laboratoriów wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych.

 

RIRM

drukuj