Kierowcy będą surowiej karani

Wkrótce zaostrzą się kary dla kierowców. Chodzi o zmiany ustawowe przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Nowele zakładają wydłużenie o rok okresu przedawnienia karalności wykroczeń oraz uściślenie przepisów dotyczących kontroli trzeźwości.

Dzięki wchodzącej w życie noweli pojawi się nowe przestępstwo: ucieczka przed policyjnym pościgiem. Sądy orzekając w sprawie piratów drogowych będą badały historię ich wcześniejszych wykroczeń.

Za przewinienia będą także przewidziane surowsze kary, które mają działać odstraszająco na nieodpowiedzialnych kierowców.

Poseł Arkadiusz Czartoryski, przewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, podkreślił, że liczba wypadków drogowych w Polsce skłania do tego, by zaostrzyć przepisy dotyczące kierowców.

Popieramy tego typu propozycje. Trzeba sobie to mocno wziąć do serca, że w Polsce wypadków drogowych, a zwłaszcza wypadków śmiertelnych (w tym w ogromnej części wypadków drogowych z udziałem pieszych), jest bardzo dużo. W tej dziedzinie niestety przodujemy w Unii Europejskiej, dlatego trzeba wprowadzać adekwatne do nieszczęść, które powodują nieodpowiedzialni kierowcy, kary. To jest coś, co w najbliższych latach powinno być zwalczone. Dobrze, że Ministerstwo Sprawiedliwości wytoczyło tak duże działa przeciwko tego typu zdarzeniom – po prostu przestępstwom – powiedział Arkadiusz Czartoryski.

Nowe przepisy zostały uchwalone przez Sejm pod koniec marca. Za zmianami głosowało 239 posłów, przeciw było 39, zaś 161 wstrzymało się od głosu. Wkrótce nowelizacjami zajmie się Senat. Później trafią one do podpisu prezydenta.

 

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl