PAP/EPA

Kandydat EPL na szefa KE Manfred Weber: wykluczam współpracę z włoską Ligą Północną i PiS

Kandydat Europejskiej Partii Ludowej na szefa Komisji Europejskiej Manfred Weber wykluczył możliwość zawarcia porozumienia i współpracy z włoską Ligą Matteo Salviniego , Prawem i Sprawiedliwością, francuskim Zjednoczeniem Narodowym (AN) i Alternatywą dla Niemiec (AdF).

Deklarację tę niemiecki polityk złożył w sobotnim wywiadzie dla włoskiego dziennika „La Repubblica”, w którym powiedział, że Unia Europejska jest obecnie głęboko podzielona.

„Z jednej strony jest nacjonalistyczna prawica, która chce odzyskania suwerenności, a z drugiej – zwolennicy zjednoczonej Europy, którzy chcą kontynuować wspólną drogę” – oświadczył Manfred Weber.

„Po wyborach chcę usiąść do stołu z partiami proeuropejskimi, czyli socjalistami, liberałami i Zielonymi, by dyskutować i szukać kompromisu” – zapowiedział.

Następnie Manfred Weber oznajmił, że „absolutnie” wyklucza porozumienie z prawicową Ligą Północną wicepremiera Włoch Salviniego.

„Tak samo wykluczam jakiekolwiek porozumienie czy współpracę z jego sojuszniczką (Marine – PAP) Le Pen i innymi partiami z ich grupy, w której są przedstawiciele neonazistów. Wykluczam również pracę z (Jarosławem – PAP) Kaczyńskim czy z Alternatywą dla Niemiec” – oświadczył Manfred Weber.

Dalej zaznaczył: „Gwarantuję, że te partie nie będą miały ważnych stanowisk w Europarlamencie, takich jak funkcje wiceprzewodniczących”.

„Wszyscy ekstremiści i nacjonaliści są moimi wrogami. Poza tym, jeśli spojrzymy na programy Salviniego i Kaczyńskiego, nie widzę zaangażowania na rzecz silniejszej Europy” – dodał kandydat EPL.

„Uważam, że bardziej ambitna Europa nie jest kompatybilna ze skrajną prawicą, tak jak nie jest ze skrajną lewicą” – ocenił Manfred Weber.

Zadeklarował ponadto odnosząc się do sprawy zawieszenia węgierskiego Fideszu premiera Viktora Orbana w EPL: „Jako przewodniczący Komisji zaproponuję nowe narzędzie dla mocniejszej ochrony praworządności”.

„Powstanie grupa doradców złożona z byłych sędziów, która będzie sprawdzać walkę z korupcją, niezależność wymiaru sprawiedliwości i mediów w różnych krajach i co roku będzie składać raport; na jego postawie będziemy działać” – wyjaśnił.

PAP/RIRM

drukuj