fot. twitter.com/KacperPlazynski

K. Płażyński: Przekazałem OBWE uwagi na temat przebiegu wyborów

Poseł PiS Kacper Płażyński poinformował w sobotę, że przekazał OBWE uwagi na temat przebiegu wyborów, w tym te dotyczące niewłaściwych – jego zdaniem – zachować zwolenników Rafała Trzaskowskiego. Zwrócił się też do wiceszefa PO o uspokojenie swoich zwolenników.

O przekazaniu szefowi misji OBWE swoich uwag o przebiegu wyborów Kacper Płażyński poinformował w sobotę na konferencji prasowej w Gdańsku. Wyjaśnił, że do spotkania doszło w piątek, kiedy to przedstawiciele misji gościli w Gdańsku, a rozmowa odbyła się na życzenie szefa misji OBWE.

Dodał, że wizyta przedstawicieli OBWE to standardowe działanie.

„Takie misje również biorą udział w innych wyborach w państwach demokratycznych” – podkreślił, dodając, że „cieszy się z tego, że ta misja jest również w Polsce, żeby później nie było żadnych wątpliwości co do uczciwości, transparentności wyborów prezydenckich”.

„Przekazałem swoje refleksje na temat tegorocznych wyborów, w jaki sposób one się odbywają, w jakiej atmosferze. I, niestety, przekazałem również, bo czuję się do tego zobowiązany, co się dzieje tutaj na naszym pięknym Pomorzu. Mówiłem o aktach agresji skierowanych przeciwko sympatykom czy zwolennikom pana prezydenta Andrzeja Dudy” – powiedział.

„Mówiłem o sytuacji, która miała miejsce w Czarnym, o masowym niszczeniu materiałów wyborczych, o agresji, z którą mamy niestety do czynienia również ze strony osób publicznych, nawet posłów Platformy Obywatelskiej, bo nie jestem pewien, czy do tej pory misja specjalna OBWE miała takie informacje, miała takie materiały. Teraz już jestem pewien, że takie materiały mają, aby móc później ewentualnie bezstronnie ocenić to, w jaki sposób, w jakiej atmosferze, te wybory w Polsce przebiegały” – powiedział.

Przypomniał, że około miesiąca temu w miejscowości Czarne na Pomorzu doszło do „dramatycznych sytuacji, kiedy sympatykom Prawa i Sprawiedliwości, pana prezydenta Andrzeja Dudy, po prostu podpalono domostwa, poprzecinano opony i grożono”.

Dodał, że z kolei w innej pomorskiej miejscowości „rzucano koktajlami Mołotowa w budynek, na którym powieszony był baner pana prezydenta Andrzeja Dudy”.

„To się wydaje, że to są opowieści z jakiegoś horroru, z jakiejś czarnej komedii czy jakiegoś po prostu kryminału, a to jest Pomorze” – ocenił.

Kacper Płażyński przypomniał, że już miesiąc temu „prosił, a w zasadzie żądał jakiś reakcji ze strony władz Platformy Obywatelskiej”.

„Prosiłem o to pana Sławomira Neumanna, prosiłem o to pana marszałka województwa pomorskiego” – mówił.

„Niestety z ust tych panów nie padło nawet jedno słowo, które wzywałoby właśnie te osoby odpowiedzialne za tą agresję w życiu publicznym do opamiętania. Przeciwnie, niestety, ale od tamtego czasu niektóre osoby, również osoby publiczne, w zasadzie potęgują swoim działaniem myślę taką spiralę niedobrych wydarzeń, niedobrych słów w przestrzeni publicznej” – podkreślił.

Dodał, że ma na myśli m.in. działania poseł Agnieszki Pomaskiej.

„Ona na swoich wiecowych aktywnościach po prostu posługuje się fizyczną agresją, podobnie zresztą jak inny poseł – Nitras ze Szczecina, atakując, wyrywając osoby, z którymi się nie zgadza” – ocenił, dodając, że „ubolewa też” nad zachowaniem europoseł Magdaleny Adamowicz, „która w swoich wpisach – publicznie, na Twitterze, na Facebooku – stosuje język, który naprawdę nie przystoi polskim parlamentarzystom”.

Kacper Płażyński dodał, że jeszcze raz apeluje do działaczy i zwolenników PO o zmianę ich zachowania.

„Tym razem chciałbym wezwać wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej, pana Rafała Trzaskowskiego, który dzisiaj, jako kandydat Platformy na urząd prezydenta Polski, być może wstydzi się za kolegów i odżegnuje od tego, że jest nawet partyjnym działaczem tej partii” – powiedział.

„Myślę, że jestem uprawniony do tego, żeby skoro nie ma reakcji na dole – u szefa regionu, to wezwać pana Rafała Trzaskowskiego do tego, żeby może powiedział kolegom i koleżankom z Platformy, żeby się po prostu opamiętali” – dodał.

W piątek w Gdańsku gościł szef misji obserwacyjnej OBWE Thomas Boserupa. Spotkał się on m.in. z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz. Jak przekazali przedstawiciele magistratu, w trakcie spotkania omawiano „zasady organizacji wyborów, przebieg samego głosowania, ale także przygotowanie do I i II tury”.

„Rozmawialiśmy o tegorocznych wyborach, nie tylko w kontekście głosowania 28 czerwca i 12 lipca, ale także nieodbytego głosowania w dniu 10 maja. Mówiliśmy o brakujących podstawach prawnych, próbie wymuszenia przekazania spisu wyborców Poczcie Polskiej. Tylko dzięki jasnemu stanowisku samorządów, które od zawsze pomagają przy organizacji wyborów, udało się zapobiec 2 miesiące temu bardzo niewygodnej dla Polski sytuacji” – mówiła Aleksandra Dulkiewicz cytowana w komunikacie przekazanym mediom po spotkaniu.

Jak przypomniał gdański magistrat, Boserupa swoją misję związaną z tegorocznymi wyborami w Polsce rozpoczął 16 czerwca w Warszawie.

„Misja składa się z 8 osób, w tym są eksperci od cyberbezpieczeństwa, finansowania kampanii wyborczej i mediów, w tym mediów społecznościowych. Eksperci OBWE ocenią przebieg wyborów, moment głosowania i proces kampanii wyborczej pod kątem polskiego prawa, ale także międzynarodowych zobowiązań Polski” – dodano w komunikacie.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl