fot. Ewa Sądej/ Nasz Dziennik

Józef Szaniawski – Ostatni więzień polityczny PRL-u. Dr Dawid Kostecki: Zawsze stał na straży prawdy i służby drugiemu człowiekowi

Józef Szaniawski urodził się we Lwowie 4 października 1944 r. Był historykiem, politologiem, sowietologiem, publicystą i dziennikarzem. Znany jest jako ostatni polityczny więzień PRL-u. Był przyjacielem i pełnomocnikiem płk. Ryszarda Kuklińskiego.

W latach 1970-1985 Józef Szaniawski pracował w Polskiej Agencji Prasowej. Miał dostęp do depesz informacyjnych jeszcze przed cenzurą aparatu komunistycznego i tworzył z nich notatki, które przez ponad 11 lat w konspiracji przesyłał do Radia Wolna Europa, z którym nawiązał współpracę w 1973 r.

W pewnym momencie na trop jego działalności wpadła Służba Bezpieczeństwa, a Józef Szaniawski został oskarżony – niesłusznie – o współpracę z CIA.

– Oskarżenie państwa komunistycznego nie bazowało na żadnych racjonalnych przesłankach – podkreślił historyk dr Dawid Kostecki w programie „Poczet wielkich Polaków” na antenie TV Trwam.

Za zarzucane mu czyny Józef Szaniawski otrzymał wyrok 10 lat więzienia. Z tego powodu został nazwany ostatnim więźniem politycznym PRL-u przez Sąd Najwyższy, który zwolnił go z odbywania kary 22 grudnia 1989 r.

Jednak antykomunistyczny opozycjonista nie pozostawał bierny także po transformacji ustrojowej.

– Głosił swoje poglądy z ogromnym zaangażowaniem, z ogromnym pietyzmem, stojąc zawsze na straży prawdy i służby drugiemu człowiekowi – wskazał dr Dawid Kostecki.

Józef Szaniawski zasłynął także jako pełnomocnik płk. Ryszarda Kuklińskiego w Polsce. Rehabilitacja wojskowego i jego przyjazd do Polski w 1998 r. były jego zasługą. Później stworzył także Izbę Pamięci Pułkownika Kuklińskiego, która mieści się na tyłach katedry św. Jana Chrzciciela przy ul. Kanonii 20/22 w Warszawie.

Jako dziennikarz i wykładowca studiów dziennikarskich, Józef Szaniawski podkreślał potrzebę uczciwego i rzetelnego dziennikarstwa zakorzenionego w prawdzie, unikającego manipulacji. Za swoje poglądy spotykał się z krytyką.

Jednoznacznie określał także katastrofę smoleńską jako zamach.

Józef Szaniawski współpracował ze Światowym Związkiem Armii Krajowej, Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Wyższą Szkołą Dziennikarską im. Melchiora Wańkowicza, „Naszym Dziennikiem”, Radiem Maryja i TV Trwam. Był także inicjatorem powstania i budowy pomnika katyńskiego.

– To postać, która w panteonie niepodległości zasługuje na godziwe upamiętnienie – podsumował dr Dawid Kostecki.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl