fot. Tomasz Strąg

J. Kwieciński o działaniach PGNiG: dywersyfikacja, synergie, zielona energia

Wzrost wartości, kontynuacja strategii dywersyfikacji, rozwój obszarów „zielonej” energii, oraz ciepłownictwa, a także synergie z dużymi firmami, jak Orlen czy Lotos – to według nowego prezesa PGNiG Jerzego Kwiecińskiego główne zadania spółki.

PGNiG będzie kontynuować strategię dywersyfikacji dostaw gazu do Polski – zapowiedział w piątek na konferencji prasowej nowy prezes spółki Jerzy Kwieciński. Bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw gazu pozostają priorytetem – oświadczył, dodając, że środki prowadzące do tych celów są niezmienne.

„Pełne uniezależnienie od rosyjskiego gazu po 2022 r. oraz rozwój własnego wydobycia w kraju i za granicą” – wskazał.

https://twitter.com/GK_PGNiG/status/1220651563808706561

Jak mówił, celem nowego zarządu PGNiG będzie także wzrost wartości spółki m.in. poprzez współpracę z podmiotami spoza Grupy Kapitałowej.

„Chcemy być traktowani nie tylko jako firma, ale pracować dla polskiej gospodarki i jak najlepiej współpracować z rządem” – powiedział Jerzy Kwieciński.

Jego zdaniem synergie z innymi dużymi firmami na rynku, jak PKN Orlen, Lotos pozwolą na umocnienie pozycji PGNiG na rynku międzynarodowym. Chodzi o zwiększenie wartości spółki, żeby faktycznie była czempionem już w wymiarze światowym – mówił Kwieciński.

„To będzie nasze naczelne zadanie – budowa wartości” – dodał prezes.

Zapowiedział również, że do końca 2020 r. spółka zaktualizuje strategię, wskazując w niej kierunki, w których chce się rozwijać.

Według Jerzego Kwiecińskiego, aby stać się mniej podatną na rynkowe szoki zewnętrzne, spółka powinna zmierzać do modelu „multienergetycznego”, tak jak globalne koncerny. W jego opinii wielkość PGNiG zobowiązuje do patrzenia w szerszej perspektywie, a nie przez pryzmat krajowy.

„Absolutnie nie wykluczam przejść” – stwierdził, dodając, że obecnie jest czas na ekspansję polskich firm, na początek w skali regionu.

Jerzy Kwieciński oświadczył, że PGNiG planuje w ramach dywersyfikacji działalności, wzmocnić obszary ciepłownictwa i biogazu. W ciepłownictwie „chcemy być integratorem tego rynku w skali kraju” – stwierdził, podkreślił, że „chcemy, by rynek gazowy rósł w Polsce, żeby w większym stopniu polska energetyka była oparta na gazie”.

Jak dodał, „widzimy przyszłość w rozwoju energetyki rozproszonej, opartej na biogazie”.

„To źródła i budowa lokalnych sieci dystrybucji, dla których chcemy być operatorami” – stwierdził.

https://twitter.com/GK_PGNiG/status/1220673568758992904

Prezes ocenił, że z krajowego biogazu może pochodzić ekwiwalent krajowego wydobycia gazu ziemnego – rzędu 4 mld m sześc. rocznie.

PGNiG zamierza też pracować nad technologiami wodorowymi, które – jak mówił Jerzy Kwieciński – wskazywane są jako zamiennik gazu ziemnego w przyszłości. Spółka chce też działać w obszarze źródeł odnawialnych, współgrających z biznesem gazowym. To fotowoltaika, ale nie wykluczamy zainteresowania energetyką wiatrową – podkreślił prezes.

Zdaniem Jerzego Kwiecińskiego ciepłownictwo „powinno być silnie zintegrowane z rynkiem gazowym”, ponieważ – jak ocenił – cena ciepła, wytwarzanego przy użyciu węgla będzie rosła, a tego z gazu – malała. Jak zaznaczył, PGNiG chce współpracować z wytwórcami ciepła.

„Będziemy rozmawiać z właścicielami, także z samorządami. (…) Nie będzie jednego rozwiązania i modelu współpracy” – zaznaczył.

PAP

drukuj