pixabay.com

IMGW: Przez Polskę przejdzie kombinacja frontu chłodnego i ciepłego

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przez Polskę (początkowo z zachodu na wschód) przemieszczać się będzie zatoka z frontem okluzji. Następnie na zachodzie pojawi się kolejna zatoka z frontem ciepłym. Obie zatoki związane będą z niżem znad Morza Północnego. Nad wschodnimi obszarami kraju pozostanie powietrze arktyczne, a nad zachodnie zacznie napływać masa powietrza polarnego morskiego. Odnotowany zostanie także spadek ciśnienia.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1000 hPa i będzie spadać.

We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na wschodzie i w górach głównie opady śniegu, na Podkarpaciu chwilami o natężeniu umiarkowanym. Na pozostałym obszarze opady deszczu ze śniegiem i od zachodu przechodzące w deszcz. Lokalnie deszcz marznący powodujący gołoledź. Prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 10 cm w Sudetach. Temperatura maksymalna na wschodzie od -10 st. C do -4 st. C i wystąpi wieczorem, na pozostałym obszarze temperatura od -3 st. C do 2 st. C. Wiatr umiarkowany, na południu okresami porywisty, z kierunków południowych i zachodnich. W rejonach podgórskich Karpat i w Sudetach porywy wiatru do 60 km/h, a w Karpatach do 80 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy zachmurzenie całkowite i duże, większe przejaśnienia na południowym zachodzie i zachodzie. Na wschodzie opady śniegu, na pozostałym obszarze deszczu ze śniegiem i deszczu. Na północy i wschodzie miejscami deszcz marznący powodujący gołoledź. Prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 12 cm w Bieszczadach. Temperatura minimalna od -11 st. C do -4 st. C, na pozostałym obszarze od -3 st. C do 2 st. C. Temperatura minimalna na wschodzie wystąpi wieczorem, później stopniowo wzrost temperatury. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu dość silny, w całym kraju porywisty, z kierunków południowych i zachodnich. Lokalnie na zachodzie, w rejonach podgórskich Karpat wiatr w porywach do 60 km/h, na wybrzeżu i Przedgórzu Sudeckim do 65 km/h oraz w Karpatach do 80 km/h. W obszarach podgórskich i w górach wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

PAP

drukuj