Huta Pieniacka: Polska delegacja upamiętni ofiary zbrodni dokonanej na naszych rodakach przez SS „Galizien”

W Hucie Pieniackiej polska delegacja upamiętni dziś ofiary zbrodni dokonanej na Polakach przez ukraińskich żołnierz SS „Galizien”. 28 lutego minie 75 lat od tego okrutnego mordu dokonanego na polskiej ludności cywilnej.

Uroczystości upamiętniające rozpoczęły się wczoraj we Lwowie. Ich centralnym punktem była Msza św. w bazylice archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Dziś uczestnicy obchodów oddadzą hołd ofiarom zagłady w miejscu tragicznych wydarzeń sprzed 75 lat.

Na Ukrainie jest m.in. prezydencki minister Adam Kwiatkowski. Polityk odczyta w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy list. Jak podkreślił minister należy nieustannie pamiętać o tym, co stało się w Hucie Pieniackiej.

– Ta miejscowość już tak naprawdę jest tylko i wyłącznie miejscem historycznym, ale miejscem, w którym wspominamy i miejscem, w którym pamiętamy o ofiarach rzezi, która została dokonana na naszych rodakach. To bardzo ważne byśmy pamiętali o tych, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę, byśmy mówili o tym, że do takich sytuacji nie powinno nigdy dochodzić, że chcemy budować nasze dobre relacje z naszymi sąsiadami, ale chcemy je budować na prawdzie. Chcemy na tej prawdzie, nawet jeśli ona jest trudna, budować przyszłość, budować nasze wzajemne relacje, pamiętając o tych, którzy oddali swoje życie za Polskę – akcentował minister Adam Kwiatkowski.

Uroczystości organizuje Stowarzyszenie Huta Pieniacka we współpracy z Konsulatem Generalnym RP we Lwowie.

W miejscu zbrodni 10 lat temu, hołd ofiarom mordu złożyli prezydenci Polski i Ukrainy – Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko.

RIRM

drukuj