By The box/cover art can or could be obtained from the distributor., Fair use, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=69460072

Huggy Wuggy i Missy Kissy – niebezpieczne zabawki

Huggy Wuggy i Missy Kissy to pluszaki, które w ostatnim czasie stały się bardzo popularne wśród dzieci, również przedszkolnych. Pluszaki, które wbrew pozorom mogą być niebezpieczne.

Huggy Wuggy [czyt. hagi łagi] – przytula, by zabijać. To postać z gry przeznaczonej dla młodzieży i osób dorosłych.

– To jest postać w grze jednoznacznie negatywna. Negatywność tej postaci polega na tym, że ona uśmierca gracza. Wygląd ma łączący sympatyczność pluszowej zabawki z potworem – wyjaśniła dr Magdalena Żurko z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pluszowa zabawka zyskała w ostatnim czasie sporą popularność wśród dzieci – także przedszkolaków, prowokując najmłodszych do niebezpiecznych zabaw.

– Niebezpieczeństwo tej zabawy, jeżeli chodzi o dzieci młodsze, przedszkolne, polega na połączeniu czegoś, co jest miłe z czymś, co jest jednoznacznie negatywne. Jeżeli ktoś zna tę grę, to wtedy bawi się tą zabawką właśnie tak, że tzw. przytulas jest łączony z agresją, typu ugryzienie kogoś podczas przytulania się, sprawienie mu bólu, bo taka jest ta postać w grze – akcentowała dr Magdalena Żurko.

W sieci pojawiło się także wiele nagrań filmowych, których głównym bohaterem jest właśnie Huggy Wuggy.

„To bardzo niebezpieczny przekaz, który może nieść za sobą negatywne konsekwencje” – ocenia dr Krystyna Kmiecik-Baran, psycholog społeczny.

– To jest przesłanie do dzieci: można przytulać i można dusić, doprowadzić kogoś do śmierci poprzez uduszenie, zabicie. Takie wzory zachowania nie powinny być lansowane. Dzieci może tego nie rozumieją w tej chwili, że to jest niebezpieczny wzór zachowania. Nie wiemy, tak naprawdę, jakie rezultaty dadzą tego typu przesłania. Dzieci raczej nie powinny kojarzyć słowa „przytulanie” ze słowem „uduszenie” czy „zabijanie” – zwróciła uwagę dr Krystyna Kmiecik-Baran.

Kolejną zabawką niosącą groźny przekaz jest wersja pluszaka dla dziewczynek, tzw. Missy Kissy, która uśmierca pocałunkiem. Stąd szczególny apel o ostrożność i czujność rodziców, dziadków, nauczycieli i opiekunów. Kontrola nad zabawą najmłodszych jest tu niezwykle ważna.

– Po prostu potrzebne jest to, żeby dorosły był, żeby to nie było tak, że dzieci sobie, a dorośli gdzieś w swoim świecie. I myślę, że tu jest duża przestrzeń także dla dziadków. To jest ich duża rola, jeżeli chodzi o dzieci przedszkolne – mówiła dr Krystyna Kmiecik-Baran.

Najmłodsi na wczesnym etapie swojego rozwoju mogą mieć problem z odróżnieniem fikcji od rzeczywistości. A do tego mają łatwość przenoszenia tego, co w zabawie na realne zachowania – zwraca uwagę dr Magdalena Żurko.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl