fot. PAP/EPA

Haiti: po atakach gangów na największe więzienia wprowadzono godzinę policyjną

Po napadach zbrojnych gangów na dwa największe haitańskie więzienia, z których wypuszczono przestępców, władze tego karaibskiego kraju wprowadziły od niedzieli na całym jego terytorium godzinę policyjną, obowiązującą od zmierzchu do świtu oraz 72-godzinny stan wyjątkowy.

Według komunikatu rządowego policja „podjęła pościg za zabójcami, porywaczami i innymi przestępcami, którzy opuścili więzienia”.

Z zakładów karnych zbiegło co najmniej cztery tysiące więźniów, a pozostało tylko 99 osadzonych.

„Wydano rozkaz, aby siły policyjne zastosowały wszystkie legalne środki, jakie mają do dyspozycji, aby zatrzymać wszystkich zbiegłych przestępców i dopilnować przestrzegania godziny policyjnej” – ogłosił Patrick Boivert, minister finansów pełniący w rządzie obowiązki premiera.

Szef haitańskiego rządu, Ariel Henry, odbywa od zeszłego tygodnia podróż zagraniczną, podczas której zabiega o zagraniczną pomoc. ONZ wyraziła aprobatę dla planu rozmieszczenia na terytorium Haiti międzynarodowych sił bezpieczeństwa, które mają dopomóc wojsku i policji haitańskiej w zwalczaniu zbrojnych band terroryzujących ludność wyspy i kontrolujących 80 procent jej terytorium.

Rzecznik Departamentu Stanu USA, Matthew Miller, oświadczył w poniedziałek w Waszyngtonie, że „jest bardzo ważne”, aby premier Haiti jak najszybciej powrócił ze swej misji do kraju.

Ambasada USA w Haiti zaleciła w poniedziałek wszystkim obywatelom amerykańskim, aby jak najszybciej opuścili ten kraj.

Od czwartku z rąk bandytów zginęło tam co najmniej dziewięć osób, w tym czterech policjantów.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl