fot. pixabay.com

Gwarancja płatności gotówką

5 listopada 2021 roku w życie wejdą przepisy, które gwarantują Polakom możliwość płatności gotówką. Narodowy Bank Polski wskazuje, że zaspokojenie zapotrzebowania na gotówkę jest jednym z głównych zadań banku centralnego.

Według danych, na które powołuje się Narodowy Bank Polski, 76 proc. Polaków wskazuje, że gotówka jest potrzebna w gospodarce. Likwidacja gotówki byłaby sprzeczna z oczekiwaniami społeczeństwa – mówi prof. Adam Glapiński, prezes NBP.

– Bank centralny dla zapewnienia równowagi gospodarczej musi zaspakajać popyt na prawny środek płatniczy, jakim jest gotówka. W tej roli nic nie zastąpi gotówki – ocenia prof. Adam Glapiński.

Popyt, czyli zapotrzebowanie, na gotówkę, rośnie w sytuacjach kryzysowych. Zwiększa się wtedy niepewność w gospodarce, czego przykładem była pandemia. Bank centralny reagował, ponieważ musiał zaspokoić popyt na gotówkę – wskazuje prezes Narodowego Banku Polskiego.

– W Polsce w ubiegłym roku, po wybuchu pandemii, popyt na gotówkę wzrósł gwałtownie. Dzisiaj mamy w obiegu ok. 350 mld zł gotówki, licząc razem z kasami banków. Na koniec 2019 roku kwota ta wynosiła niecałe 240 mld zł – informuje prof. Adam Glapiński.

Wielu Polaków spotykało się z odmową płatności gotówką. Działo się tak np. w trakcie pandemii, o czym alarmowało NBP. W odpowiedzi powstał prezydencki projekt ustawy, który od 5 listopada będzie już obowiązującym prawem. Na wszystkich będzie ciążył prawny obowiązek przyjęcia gotówki, jeśli klient chce korzystać właśnie z tej formy płatności.

To działanie zrozumiałem, bo nie wszyscy obywatele mają swoje konto, zwłaszcza seniorzy – tłumaczy prof. Tomasz Rachwał, ekonomista.

– Szacuje się, że jest ok. 10 proc. osób w Polsce, które nie posiadają konta. W związku z tym, zakazując korzystania z gotówki, musielibyśmy ich pozbawiać możliwości zakupu – wyjaśnia ekonomista.

Prof. Tomasz Rachwał podkreśla, że gotówka jest gwarancją bezpieczeństwa, zwłaszcza teraz, gdy coraz częściej systemy bankowe poddawane są atakom hakerskim. Dodaje, że to gotówka gwarantuje obywatelom minimum prywatności. Banki wprawdzie zachowują dla siebie dane o naszych płatnościach, ale zdarzają się też wycieki, które mogą posłużyć później w celach marketingowych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl