By Konflikty.pl, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19453058

Gdynia: Pożegnanie fregaty rakietowej ORP Gen. Kazimierz Pułaski

W porcie wojennym w Gdyni odbędzie się uroczystość pożegnania fregaty rakietowej ORP Gen. Kazimierz Pułaski. Po raz trzeci jednostka dołączy do elitarnego Stałego Zespołu Okrętów NATO – SNMG-1. Obecnie tworzą go: amerykański niszczyciel i niemiecki zbiornikowiec.

Okręty znajdują się w rejonie akwenu Morza Bałtyckiego. Jednostki mogą się przemieszczać w inne rejony świata, w tym Morze Północne i Atlantyk. Nie jest wykluczone, że miejscem operacji będzie też Morze Śródziemne.

Komandor podporucznik Radosław Pioch, rzecznik prasowy 3. Flotylli Okrętów, powiedział, że udział w tego rodzaju misjach jest okazją do zbierania kolejnych doświadczeń.

– Działanie w tego rodzaju zespołach przynosi wymierne rezultaty. Przede wszystkim jest to prezentacja bandery, ale także działanie na rzecz NATO i państw współpracujących z NATO. To także zbieranie doświadczeń, bo operowanie w różnych akwenach powoduje, że marynarze doskonalą swoje umiejętności marynarskie i przynosi to wymierne korzyści – wskazał komandor.

Elitarny zespół utrzymywany jest w najwyższym stopniu gotowości bojowej i przeznaczony jest do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych.

ORP Gen. Kazimierz Pułaski dołączy do innych okrętów na początku lutego. Na jednostce służy ponad 200 marynarzy i dwóch pilotów. Załoga wróci do kraju w czerwcu.

RIRM

drukuj