PAP/Jakub Kaczmarczyk

G. Wiński: Dobrze, że obecny rząd nie sprowadził kwestii oświaty jedynie do podwyżek dla nauczycieli z ZNP

Eksperci chwalą obecny rząd za to, że nie sprowadził kwestii oświaty jedynie do podwyżek dla nauczycieli z ZNP. To ma być dialog oparty o solidne fundamenty, jakość nauczania – podkreśla socjolog Grzegorz Wiński.

W przyszłym tygodniu odbędzie się tzw. okrągły stół na temat sytuacji w oświacie. Do rozmowy na Stadionie Narodowym w Warszawie zostały zaproszone m.in. reprezentacje rodziców, nauczyciele, związkowcy a także opozycja. Jednocześnie cały czas w części szkół trwa protest nauczycieli zrzeszonych w ZNP i FZZ. Związkowcy nie godzą się na propozycje podwyżek przedłożone przez rząd.

Polskie władze zaproponowały ogólnonarodową debatę na temat oświaty.  Grzegorz Wiński, socjolog, zauważa, że ta dyskusja będzie rzutować na kondycje Polski w przyszłości. Ekspert pozytywnie ocenił też postawę rządu, który nie ulega jednemu związkowi – ZNP.

– To ma być dialog oparty o solidne fundamenty, o jakość nauczania, o rolę rodziców w tym procesie, o rolę nauczycieli także tych, którzy nie strajkują, a przede wszystkim o przyszłość polskiej szkoły. To są pytania bardzo ważne i odpowiedzi na nie należy oczekiwać. Odpowiedź będzie rzutować na kondycję państwa polskiego i polskiego narodu w przyszłości, zatem nie należy tego bagatelizować. Rzecz jest bardzo ważna. Nadmieniam, że najważniejsze jest to, że rząd nie gra scenariusza rozpisanego przez ZNP – mówi Grzegorz Wiński.

Wczoraj Koalicja Europejska zaapelowała do rządu o zrealizowanie postulatów nauczycieli i zakończenie protestu. Szefowie partii tworzących Koalicję Europejską – PO, PSL, SLD, Nowoczesnej i Zielonych – podpisali także deklarację na rzecz polskiej oświaty. Znalazła się w niej m.in. zapowiedź podwyżki wynagrodzenia nauczycieli o 30 proc w trzech ratach.

Politycy PiS wskazują, że PO jest w stanie obiecać wszystko, a po wyborach – jak zawsze – wycofa się ze wszystkiego.

RIRM

drukuj