fot. PAP/EPA

Francja: pogorszenie sytuacji powodziowej w Pas de Calais – w 74 gminach zamknięto szkoły

Ulewne opady deszczu ponownie zarejestrowano w departamencie Pas-de-Calais, co pogorszyło sytuację powodziową. W 74 gminach zamknięto szkoły z powodu zagrożenia powodziowego oraz utrudnień w transporcie.

Departament Pas-de-Calais został dotknięty powodziami w tym i minionym tygodniu po przejściu orkanu Ciaran.

Ponownie ogłoszono czerwony alert. Prefektura Pas-de-Calais ogłosiła zamknięcie szkół w czwartek i w piątek w 74 gminach – „szczególnie dotkniętych powodzią” – wokół Saint-Omer, Boulogne-sur-Mer i Montreuil-sur-Mer.

Woda z rzek Liane, Aa, Hem i Canche wyszła z koryt, zalewając domy i lokalne drogi. Według synoptyków na zachodzie Pas-de-Calais skumulowane opady wynoszą od 50 do 70 mm, a lokalnie nawet od 80 do 90 mm w Boulonnais i Montreuillois.

„Nasze służby bezpieczeństwa i służby ratunkowe są i pozostaną w pełni zmobilizowane. Jeszcze raz wzywam naszych współobywateli do zachowania szczególnej czujności” – ostrzegł minister spraw wewnętrznych, Gerald Darmanin.

Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony 14 listopada podczas spotkania w sprawie dotkniętych powodzią miast w Pas-de-Calais i na północy – ogłosił minister, który w środę udał się z wizytą do Saint-Etienne-au-Mount.

Gerald Darmanin zwrócił się do prefekta Pas-de-Calais o zamknięcie wszystkich placówek oświatowych w 200 gminach departamentu: żłobków, ośrodków opieki dziennej, szkół, gimnazjów, szkół średnich i uczelni wyższych. Placówki te powinny pozostać zamknięte do końca weekendu.

„Zobaczymy w poniedziałek, czy będzie to możliwe, aby je ponownie otworzyć” – wskazał Gerald Darmanin.

W Estrelles ratusz wezwał część mieszkańców do ewakuacji z domów w obawie, że wał w górnym biegu rzeki ulegnie załamaniu, co poskutkuje całkowitym zalaniem niektórych ulic.

Władze gminy w pobliskim Montreuil-sur-Mer są gotowe przyjąć ofiary katastrofy w hali sportowej niedaleko ratusza. Canche, Aa, Hem i Liane doświadczają „historycznych” powodzi – podkreślił prefekt Jacques Billant.

„Niektóre stacje odnotowały nagromadzenia opadów, które zdarzają się średnio raz na sto lat” – podał serwis Meteo-France.

W Bainghen, pomiędzy Boulogne-sur-Mer i Saint-Omer, w ciągu dwóch tygodni odnotowano aż do 275 mm deszczu.

Według prefektury powodzie dotknęły obszary mieszkalne, w których żyje prawie 200 tysięcy osób, z czego 5200 od wtorkowego wieczoru nie miało bieżącej wody. Cztery osoby zostały ranne, zaś we wtorek 70-letni mężczyzna zmarł po wpadnięciu do rzeki Charente w Fontclaireau.

W Arques, niedaleko Saint-Omer, służby bezpieczeństwa cywilnego uruchomiły pompę, która przepompowała nadmiar wody z rzeki Aa i skierowała ją do sąsiedniego kanału.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl