fot. pixabay.com

Francja: Irańczyk popełnił samobójstwo w Lyonie, by zwrócić uwagę na brutalne represje w swoim kraju

Mohammad Moradi, 38-letni Irańczyk, popełnił samobójstwo w Lyonie rzucając się do rzeki – poinformowała we wtorek francuska policja. W nagraniu wideo, które pozostawił, Moradi powiedział, że chciał zwrócić uwagę na brutalne represje irańskiego reżimu wobec demonstrantów.

Ciało Irańczyka odnaleziono w poniedziałek wieczorem – poddała policja. Moradi mieszkał z żoną w Lyonie od trzech lat, studiował historię i pracował w restauracji.

W Iranie „policja atakuje ludzi, straciliśmy wielu młodych, wiele dziewcząt, musimy coś zrobić” – powiedział Mohammad Moradi w pozostawionym nagraniu; prosił o pomoc dla Irańczyków, którzy padają ofiarą „policji i skrajnie brutalnego rządu”.

Rzecznik liczącej 3 tys. osób irańskiej wspólnoty w Lyonie, Timothee Amini, powiedział agencji AFP, że Mohammad Moradi wybrał śmierć, aby „usłyszano głos rewolucji w Iranie (…), bo nasz głos nie jest przekazywany przez zachodnie media”.

„Codziennie rano słyszymy o Ukrainie, ale mówi się bardzo mało o Iranie. Trudno tak żyć nam, Irańczykom z diaspory” – dodał Timothee Amini.

Organizacja Iran Human Rights (IHR) z siedzibą w Oslo poinformowała we wtorek, że od początku antyrządowych protestów, które wybuchły po śmierci Mahsy Amini w połowie września w Iranie z rąk funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa zginęło 476 demonstrantów.

Masowe demonstracje rozpoczęły się po śmierci 22-letniej Amini, aresztowanej przez policję moralności. Po zatrzymaniu z powodu „nieodpowiedniego nakrycia głowy” kobieta w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła w szpitalu. Manifestacje przerodziły się w ogólnokrajowe protesty domagające się zmiany rządzącego Iranem od 1979 roku reżimu.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl