fot. PAP/EPA

Egipt: Ponad 100 zabitych w walkach na Synaju

Co najmniej 100 bojowników i 17 egipskich żołnierzy zginęło w środę w walkach, które wybuchły po serii skoordynowanych ataków bojowników na posterunki egipskich sił bezpieczeństwa i policji na północy półwyspu Synaj – poinformowała armia egipska.

Rzecznik armii egipskiej generał Mohammed Samir poinformował w środę późnym wieczorem, że sytuacja na północnym Synaju jest „w 100 procentach pod kontrolą”. Jak podkreślił w walkach zginęło ponad 100 bojowników oraz 17 egipskich żołnierzy. Według źródeł medycznych wśród ofiar są też cywile.

Do zamachów przyznała się grupa o nazwie Prowincja Synaj, która uznaje zwierzchność Państwa Islamskiego (IS).

Rzecznik armii egipskiej informował w środę wczesnym popołudniem o trwających walkach między siłami zbrojnymi a bojownikami. Myśliwce F-16 armii egipskiej ostrzeliwały pozycje bojowników w mieście Szejk Zuweid na Synaju – podała AFP.

Ugrupowanie Prowincja Synaj oznajmiło w oświadczeniu cytowanym przez Reutera, że zaatakowało ponad 15 obiektów i przeprowadziło trzy zamachy samobójcze. Reuters zastrzegł, że na razie nie można zweryfikować autentyczności komunikatu.

Według armii egipskiej bojownicy zaatakowali pięć posterunków. Żołnierze zniszczyli trzy pojazdy wyposażone w broń przeciwlotniczą. Źródła w siłach bezpieczeństwa przekazały, że bojownicy otoczyli posterunek policji w Szejk Zuweid i zaminowali teren wokół, by funkcjonariusze nie mogli się wydostać. Zaminowali także drogę między Szejk Zuweid a obozem wojskowym, by udaremnić nadesłanie posiłków.

Częstotliwość zamachów na wojsko i policję na półwyspie Synaj drastycznie wzrosła od czasu odsunięcia od władzy przez armię w lipcu 2013 roku Mohammeda Mursiego, wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego prezydenta Egiptu. Islamistyczni bojownicy twierdzą, że ataki to odwet za krwawe represje władz i wojska po obaleniu Mursiego.

Tymczasem armia egipska kontynuuje ofensywę na półwyspie Synaj. Dziś rano miały miejsce ostrzały z powietrza. Operacje wojska będą trwały do czasu wyeliminowania „skupisk terrorystów” – oświadczyły egipskie siły zbrojne.

 

PAP//RIRM

drukuj