fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Od dziś kierowcy zapłacą za mandat kartą lub Blikiem

Od dziś kierowcy w całej Polsce za mandat mogą zapłacić kartą lub Blikiem. Funkcjonariusze policji zostali wyposażeni w około 2 tys. terminali. Koszt zakupu jednego urządzenia wyniósł ok. 800 zł. Dotychczasowy sposób regulowania kary przelewem lub gotówką na poczcie będzie wciąż aktualny.

Podinsp. Wioletta Dąbrowska, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Toruniu, podkreśla, że płatność kartą będzie dużym ułatwieniem m.in. dla kierowców z zagranicy.

Duże ułatwienie dla tych osób, które czasami zapominają o pewnych płatnościach. Nie będą oni musieli pamiętać o tym, że trzeba podać numer konta i przelać pieniądze, tylko będzie można zrobić to na miejscu. Jest to oczywiście bezpłatne. Jest to też duże ułatwienie, jeśli chodzi o osoby, które nie mieszkają na stałe w Polsce, które posługują się zagranicznymi kartami płatniczymi – wskazuje podinsp. Wioletta Dąbrowska.

Nowa forma regulacji wykroczeń wpisuje się w program upowszechnienia płatności bezgotówkowych w administracji publicznej. Odpowiedzialnym za jego realizacje jest Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Bezgotówkowa płatność za mandaty to jeden z zapisów nowelizacji Kodeksu postępowania ws. wykroczeń. Nowela weszła w życie we wrześniu 2017 r.

 

RIRM

drukuj