fot. pixabay.com

Dziewięć osób zatrzymano w Hongkongu za pomoc uciekającym na Tajwan

Policja z Hongkongu poinformowała w sobotę o zatrzymaniu dziewięciu osób podejrzanych o udzielenie pomocy 12 Hongkończykom, aresztowanym w sierpniu przez władze Chin kontynentalnych, rzekomo w czasie próby ucieczki motorówką na Tajwan – podały miejscowe media.

Wśród osób zatrzymanych w sobotę jest czterech mężczyzn i pięć kobiet w wieku od 27 do 72 lat.

„Zostali aresztowani za pomaganie przestępcom” – powiedział przedstawiciel policji Ho Chun-tung, dodając, że są podejrzewani o udział w organizacji ucieczki.

Ho Chun-tung odmówił odpowiedzi na pytania o doniesienia hongkońskich działaczy i mediów, że władze regionu zdawały sobie sprawę z podejmowanej przez 12 osób próby ucieczki. Zaprzeczył jednak zarzutom podnoszonym przez rodziny aresztowanych, że policja pomogła w ich zatrzymaniu.

Aresztowani przebywają w chińskim mieście Shenzhen i są oskarżeni o nielegalne przekroczenie granicy. Ich krewni w Hongkongu twierdzą, że nie udzielono im żadnych wiadomości o ich stanie, a chińskie władze uniemożliwiają dostęp do niezależnych prawników.

Na 10 spośród 12 zatrzymanych ciążą w Hongkongu zarzuty związane z udziałem w antyrządowych protestach, które wstrząsały byłą brytyjską kolonią przez całą drugą połowę 2019 roku i regularnie przeradzały się w starcia z policją. Władze Tajwanu obiecały pomoc Hongkończykom starającym się opuścić miasto w związku z zacieśnianiem nad nim kontroli przez komunistyczne władze ChRL.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl