fot. IPN

Dzień Darczyńcy

Obchodzimy dziś Dzień Darczyńcy. To inicjatywa uhonorowania osób, które aktywnie włączyły się w zasilenie narodowego zasobu archiwalnego najcenniejszymi rodzinnymi pamiątkami. W jego obchody włącza się również Instytut Pamięci Narodowej.

https://twitter.com/ipngovpl/status/1732009902124503044

IPN chce podziękować wszystkim osobom, które przekazały swoje zbiory archiwalne, dlatego w siedzibie Archiwum w Warszawie i w oddziałach Instytutu, m.in. w Bydgoszczy i Katowicach odbędą się spotkania z darczyńcami. W Archiwum Państwowym w Warszawie obędzie się też konferencja poświęcona przekazaniu do jego zasobów pamiątek po Antonim Siczku – żołnierzu armii gen. Andersa. IPN przedstawi ponadto najciekawsze artefakty przekazane w ramach projektu „Archiwum Pełne Pamięci”. Ich modele 3D zostaną opublikowane w mediach społecznościowych.

Prezes IPN, dr Karol Nawrocki, skierował podziękowania do wszystkich darczyńców.

Instytut Pamięci Narodowej przyłącza się do świętowania, stąd w imieniu wszystkich pracowników Instytutu chciałbym wyrazić naszą wdzięczność dla Darczyńców, którzy obdarzyli nas zaufaniem. Jesteśmy niezmiernie dumni, że tyle osób wybrało właśnie Instytut na miejsce zdeponowania domowych skarbów. „Archiwum Pełne Pamięci”, flagowy projekt Instytutu, jest naszą pasją, a zarazem misją, aby w jak najlepszy możliwy sposób zabezpieczyć okruchy historii dla przyszłych pokoleń. Słuchamy naszych Darczyńców, spotykamy się z nimi, opiekujemy się archiwami, stając się strażnikami pamięci pojedynczych osób czy rodzin – zaznaczył dr Karol Nawrocki.

Dzień Darczyńcy został ustanowiony przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. W tym roku obchodzimy jego trzecią edycję. Projekt IPN „Archiwum Pełne Pamięci” jest realizowany od 2017 roku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl