PAP/EPA

D. Trump: Najnowszy test rakiet Korei Płn. nie złamał żadnych porozumień

Podczas szczytu G7 w Biarritz prezydent USA Donald Trump oświadczył w niedzielę, że jest niezadowolony z powodu przeprowadzenia w sobotę przez Koreę Północną kolejnego testu rakiet balistycznych, ale zastrzegł, że ta próba rakietowa nie złamała żadnych porozumień.

„Nie jestem z tego zadowolony, ale powtarzam, że (test) nie był naruszeniem jakiejkolwiek umowy” – odpowiedział Trump na pytania dziennikarzy.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że innego zdania jest premier Japonii Shinzo Abe. Ocenił on, że sobotnie próby rakietowe Pjongjangu były sprzeczne z rezolucjami ONZ.

W sobotę rano Korea Płn. przeprowadziła kolejną już w ostatnich tygodniach próbę rakietową. Armia Korei Płd. poinformowała, że Pjongjang wystrzelił dwie rakiety balistyczne krótkiego zasięgu, które przeleciały około 400 km i spadły do Morza Japońskiego. Pjongjang podkreśla, że najnowsze testy są reakcją na wspólne manewry wojsk USA i Korei Płd. Według północnokoreańskiej państwowej agencji KCNA sobotni test „super-dużej wielofunkcyjnej wyrzutni rakiet” nadzorował osobiście przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un.

Donald Trump w niedzielę ponownie powiedział, że „prawdopodobnie ponownie spotka się” z Kim Dzong Unem.

Również w niedzielę Trump podkreślił, że obecnie nie przewiduje podjęcia kolejnych kroków przeciw Pekinowi. W piątek ogłosił zwiększenie stawek celnych na import z Chin; była to reakcja na ogłoszone wcześniej tego dnia przez rząd w Pekinie cła odwetowe na amerykańskie towary o wartości 75 mld USD.

Szczyt w Biarritz rozpoczął się w sobotę i potrwa do poniedziałku. Udział w nim biorą przywódcy USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Japonii, Włoch i Kanady oraz UE. Liderzy rozmawiają o wyzwaniach w dziedzinie gospodarki, polityki zagranicznej i ochrony środowiska, a przewodnim tematem szczytu jest zwalczanie nierówności.

PAP/RIRM

drukuj