pixabay.com

Czechy: Ceny prądu i gazu dla gospodarstw domowych nie wzrosną w 2021 r.

Ceny gazu i elektryczności w Czechach dla odbiorców indywidualnych nie wzrosną w 2021 r., a nawet mogą spaść – poinformował w poniedziałek przewodniczący Rady Urzędu Regulacji Energetycznej Stanislav Travniczek. Odbiorcy instytucjonalni zapłacą za energię elektryczną więcej.

Część ceny energii elektrycznej, która podlega regulacji państwa, stanowi mniej więcej połowę ceny końcowej, w przypadku gazu – mniej niż jedną trzecią. Część regulowana ceny obejmuje przede wszystkim opłatę za przesył i dystrybucję, a w energii elektrycznej dodatkowo nakłady na rozwój tak zwanych zielonych źródeł energii. Pozostała część ceny ustalana jest przez samych dostawców.

Regulowany składnik ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych spadnie w przyszłym roku średnio o 1,7 proc., a gazu o 1,6 proc. – poinformował Travniczek. Niektórzy odbiorcy prywatni mogą zaoszczędzić rocznie nawet kilka tysięcy koron (około tysiąca PLN) w zależności od konkretnego kontraktu, obszaru dystrybucji, a także tego, do czego używany jest prąd. Promowani są użytkownicy wykorzystujący energię elektryczną do oświetlenia, gotowania i dodatkowo ogrzewania. Poprzedni spadek cen regulowanych na energię miał miejsce w 2014 r.

Obniżą się także ceny gazu ziemnego dla odbiorców indywidualnych, ale przy tym surowcu będą znaczne różnice regionalne. W niektórych rejonach np. w Pradze trwa zakrojona na szeroką skalę wymiana instalacji dostarczających gaz, co znacznie podnosi koszty.

W przeciwieństwie do gospodarstw domowych cena energii elektrycznej dla odbiorców instytucjonalnych prawdopodobnie wzrośnie w przyszłym roku. Powodem są rosnące koszty inwestycji w energię odnawialną. Inaczej niż w przypadku energii elektrycznej, wielcy odbiorcy gazu mogą liczyć na większe spadki cen niż odbiorcy indywidualni.

PAP

drukuj