Coraz więcej przypadków nowotworów u dzieci

Coraz więcej dzieci trafia na onkologię z zaawansowanymi nowotworami – podkreślają lekarze onkolodzy. Przyczyną takiego stanu jest trwająca pandemia koronawirusa.

Z pandemią koronawirusa zmagamy się już blisko 2 lata. Ze względu na stale powracające fale przyrostu zachorowań, siły personelu medycznego skierowane zostały na walkę z koronawirusem.

– Oczywiście służba zdrowia musiała dzielić swoje zainteresowanie między pandemię a inne problemamy zdrowotne – wskazał poseł PiS Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia.

Jak zaznaczył wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, zaniedbana została m.in. onkologia, w tym onkologia dziecięca.

– Rzeczywiście, także w onkologii widzimy wzrost wykrywania nowych przypadków. To jest związane z tym, że nie zgłaszaliśmy się. Dostępność do szpitali w okresie koronawirusa była, ale oczywiście mieliśmy obawy, czy nasz pobyt w szpitalu będzie skutkował tym, że ulegniemy zakażeniu – stwierdził wiceszef resortu zdrowia.

Inną przyczyną zaniedbania są stosowane w czasie pandemii teleporady. Trudno jest wykryć w ten sposób zmiany nowotworowe.

– Zdaję sobie sprawę, że lekarze POZ w teleporadzie nie są w stanie takiego pacjenta szybko zdiagnozować – zwróciła uwagę prof. Ewa Bień, wiceordynator Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wśród chorób nowotworowych największy wzrost odnotowano w przypadku raka krwi.

– Stwierdziliśmy, że było trochę więcej białaczek – ostrych białaczek limfoblastycznych – mówiła onkolog prof. Bernarda Kazanowska.

W przypadku innych nowotworów sprawy mają się podobnie, jak wcześniej.

Jak zaznaczyła prof. Ewa Bień, wiele szpitali w czasie pandemii jednak nie zawiesiło ani nie ograniczyło swojej działalności. Sporo ośrodków zapewniło też odpowiednią opiekę chorym.

– Można zorganizować taką opiekę, że ona jest szybka, sprawna i bardziej bezpieczna w dobie pandemii, czyli z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa – wskazała.

Lekarze onkolodzy apelują również, aby nie lekceważyć żadnych objawów, które mogą wskazać na chorobę nowotworową i zachęcają do systematycznego badania.

TV Trwam News

drukuj