fot. todosalteatro.com

Coraz więcej protestów przeciw „Golgota Picnic”

Narasta sprzeciw wobec zapowiedzi prezentacji bluźnierczego spektaklu „Golgota Picnic” w różnych miastach Polski. Dziś protestowali mieszkańcy Gdańska. Dzięki protestom udało się powstrzymać skandaliczną sztukę w Lublinie.

Zapowiedź prezentacji pseudosztuki argentyńskiego reżysera Rodrigo Garcii w teatrach w całej Polsce zmobilizował tych, którzy nie godzą się na propagowanie nienawiści do chrześcijan i pogardy dla ich świętości. Wczoraj protesty odbyły się w Warszawie i we Wrocławiu. Dziś przeciw bluźnierczej sztuce protestowali mieszkańcy Gdańska.

– My jako chrześcijanie, musimy w końcu zaprotestować. Musimy głośno zaprotestować przeciwko obrazoburczym przedstawieniom naszej wiary i Boga – podkreślił Marek Skiba z Ruchu Światło Życie z Gdańska.

Dzięki protestom obrazoburczy spektakl udało się powstrzymać w Lublinie.

– O projekcji dowiedzieliśmy się wczoraj rano. Nasza reakcja była natychmiastowa, środowiska katolickie, organizacje młodzieżowe, studenckie też tam były. Wystosowaliśmy odpowiednie pismo do pana prezydenta. Wiem, że wiele organizacji również tak zrobiło. Nie chcemy, by za nasze pieniądze w Centrum Kultury, które jest finansowane z publicznych pieniędzy, były wystawiane tego typu inscenizacje – mówił Marcin Sułek z  Civitas Christiana w Lublinie.

W miastach, w których planowane jest wystawienie lub promocja bluźnierczego spektaklu zapowiedziane zostały protesty. Jutro protestować będą m.in. mieszkańcy Poznania, Białegostoku, Bydgoszczy, Krakowa, Warszawy, Wałbrzycha i Wrocławia. W wielu miejscach protest będzie połączony z modlitwą przebłagalną.

Tymczasem publiczne zawiadomienie do Komendy Głównej Policji i Prokuratury Generalnej w sprawie uderzającego w uczucia religijne katolików spektaklu złożył Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski.

– Będziemy oczekiwali informacji zarówno od Komendanta Głównego Policji jak i Prokuratora Generalnego. Chcemy wiedzieć, co w tej sprawie te instytucje zrobiły, aby nie dochodziło do łamania artykułu 196 KK, oraz będziemy żądali informacji od tych wszystkich, którzy są odpowiedzialni za budżety – czy to budżet ministerstwa, czy budżety samorządowe. Jak chcą wytłumaczyć się z tego, że instytucje im podległe, za publiczne środki doprowadziły czy doprowadzają do tego, aby prawo w Polsce było nieprzestrzegane – podkreślił poseł Andrzej Jaworski, przew. Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski.

Do prokurator we wszystkich miastach, w których planowane jest wystawienie bluźnierczego spektaklu „Golgota Picnic”, trafiło także doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Jego autorem jest Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą, który domaga się również zapobieżenia przestępstwa, poprzez nakazanie dyrektorom ośmiu teatrów w Polsce wstrzymania projekcji spektaklu „Golgota Picnic”.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj