Cenzura na uniwersytetach

Po protestach części studentów i środowisk lewicowych, uniwersytety w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Toruniu odwołały spotkania z amerykańską działaczką pro-life, Rebeccą Kiessling. Miała ona mówić między innymi o prawie do urodzenia z perspektywy Stanów Zjednoczonych.

Rebecca Kiessling została poczęta w wyniku gwałtu. Żyje tylko dlatego, że ówczesne prawo amerykańskie zakazywało tzw. aborcji. Jest prawnikiem i działaczką ruchu pro-life. Do Polski przyjechała na zaproszenie Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Miała wygłosić wykłady na uniwersytetach: Warszawskim, Wrocławskim, Jagiellońskim oraz na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Spotkania te zostały jednak odwołane.

Prelekcja odbyła się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, jednak i temu wydarzeniu towarzyszyły protesty. Przeciwnicy spotkania z działaczką pro-life argumentują swoje racje, jakoby przez jej wystąpienia słuchaczom były przedstawiane poglądy, które nie są faktami naukowymi.

-Tworzy się sztuczną narracje, jakoby osobiste poglądy prelegentki miały być jakimiś faktami naukowymi – twierdzi Artur Jańczuk, student UMCS.

Jak podkreśla Tomasz Pitucha, pełnomocnik wojewody lubelskiego do spraw rodziny, protesty towarzyszące wykładom są emanacją kultury śmierci.

–  Tak naprawdę jest to protest przeciwko życiu, przeciwko obronie życia, więc w jakiej sprawie protestują te środowiska? Protestują tak naprawdę być może za prawem do zabijania? Za tym, czego chcą feministki – podkreśla Tomasz Pitucha.

Podobnego zdania są studenci z Krakowa. Jak zaznacza Wojciech Kawalec ze stowarzyszenia Studentów dla Rzeczpospolitej, uniwersytety od wieków były miejscem debaty publicznej na różnego rodzaju tematy.

– My, jako studenci, chcemy też debatować, chcemy dyskutować na przeróżne tematy, po to jest też uniwersytet. Nie po to, żeby tylko zdawać egzaminy, ale także, żeby właśnie na takie spotkania chodzić, uczestniczyć, zadawać pytania, nawet niewygodne – akcentuje Wojciech Kawalec ze stowarzyszenia Studenci dla RP.

Jak dodaje Maciej Skotnicki, prezes stowarzyszenia, spotkania z Rebecca Kiessling są problematyczne dla ugrupowań lewicowych i dlatego towarzyszy im taki sprzeciw.

– Pani Rebecca Kiessling jest naukowcem, jest prawnikiem, który zajmuje się legislacją w sprawie obrony życia. Myślę, że dlatego te środowiska lewicowe naciskają na to, aby do takich spotkań nie dochodziło, ponieważ miałyby problemy z uargumentowaniem swoich tez – dodaje Maciej Skotnicki.

Stanowisko w tej sprawie zabrał również minister szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin. Jak zaznaczył „z poglądami Pani Kiessling można się zgadzać lub nie, lecz zabranianie ich artykułowania jest niczym innym jak cenzurą.”

 

TV Trwam News/ RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl